Co týden dal a vzal: Netradiční koncert Mňágy i předání cen novinářům

Rok 2021 se nám během probíhajícího týdne překlopil z dubna do května. Navzdory všem stále platným protiepidemickým opatřením nezaháleli ani tuzemští umělci. Přinášíme proto zajímavé zprávy z uplynulých dní nejen ze světa kultury.

Reklama

Novinářské ceny se předávaly v netradičních kulisách

Daniel Stach z České televize a Petr Koubský z Deníku N převzali na konci dubna své letošní Ceny Ferdinanda Peroutky. Bohužel vzhledem k opatřením způsobeným pandemií covidu-19 proběhlo předání tentokrát neformálně, a ne v Centru současného umění DOX, jak se původně předpokládalo.

Novinářská Cena Ferdinanda Peroutky se uděluje od roku 1995. Vznikla ke stému výročí narození tohoto významného českého novináře a publicisty. U jejího zrodu stáli Jiří Ruml a Slávka Peroutková, prof. Miloslav Petrusek, prof. Antonín Přidal, Terezie Kaslová-Jungrová, Zdeněk Mahler, režisér Josef Protiva, Pavel Pecháček, spisovatel Karel Pecka, Madla Vaculíková, Jan Petránek, Ondřej Pittauer. Tato novinářská cena byla založena Nadací Lidových novin.

Ferdinand Peroutka má nezastupitelné místo v dějinách československé žurnalistiky. Bývá nazýván „K. H. Borovským dvacátého století“. Smyslem udělování cen se tak stal zvýšení prestiže novinářské a publicistické práce a profese. 

Mňága a Žďorp zahráli Brnu ze střechy

Vteřiny věčnosti, Hodinový hotel, Rodné lány, Den, kdy v Brně hrála ABBA – tyto známé písně kapely Mňaga a Žďorp zazněly v pondělí 26. dubna v Brně, kde tato valašská hudební formace streamovala z budovy Šumavská Tower. A nebyla tam sama. Po chvíli se k ním přidal Meky Žbirka  se svým dvorním kytaristou Honzou Ponocným a v doprovodu kapely zahrál například 22 dní a Len s ňou.

„Bylo to Brno ale krásné!!! No fakt! Nikdo nespadl dolů, naopak i Meky vyjel až nahoru, což říkala Katka, že bude fakt zázrak. A byl, stejně jako všechno ostatní, včetně počasí. Ani na Apollu ani na Šumavské jsme neměli žádný plán B, kdyby chcalo a foukalo.“ Doplnil ještě ten večer na svůj profil frontman kapely Petr Fiala.

Show na počest Alfonse Muchy se odkládá

Multimediální show na motivy díla i života secesního malíře Alfonse Muchy se již podruhé musela kvůli pandemie posunout na 16. února 2022 do O2 Universum. Následně hned jaře téhož roku bude také součástí českého pavilonu na světové výstavě EXPO v Dubaji. Jak uvádí pořadatelé, iMUCHA show je multimediální příběh o souboji tvořivosti a destrukce, který se odehrává na pozadí života a díla světoznámého malíře, grafika, designéra a vizionáře stylu secese – Alfonse Muchy. Současný komiksový příběh, technologicky nejvyspělejší projekce, moderní hudba, tanec, akrobacie nebo dechberoucí stage design, to všechno vypráví o životní cestě slavného výtvarníka očima mladého kreslíře komiksů.

Show je jednou ze tří částí projektu iMUCHA, který kromě ní nabízí také unikátní výstavu nejrozsáhlejší sbírky díla Alfonse Muchy a multimediální výstavu. Za celým projektem stojí trojice producentů – Richard Fuxa, Michal Dvořák a Igor Rattaj. 
Je unikátní, že projekt disponuje celosvětově nejrozsáhlejší sbírkou plakátů, digitalizovanou podobou velké části Muchova díla, včetně obrazů, knih, velkých pláten, šperků či užitných předmětů. Navíc užitím revolučního programu EbSynths od Adobe je secesním dílům vdechnut život a celý tento životní příběh provází podmanivý, nenapodobitelný hlas Pierce Brosnana. A to už jistě stojí za to si počkat do příštího jara!

iMucha show (2021)
Autor: Michal Dvořák 
Vypravěč: Pierce Brosnan
Libreto: Tomáš Belko (writer, screenwriter – Vivaldianno etc., Creative Director of Ogilvy Czech republic) 
Hudba: Michal Dvořák, Jiří Janouch, Astor Piazzolla 
Choreografie: Tom Rychetský, Viktor Konvalinka (Národní divadlo Praha, Dekkadaners)

Činoherní klub se chystá na letní představení

Činoherní klub na svých stránkách uvedl radostnou zprávu, na kterou čekají spousta příznivců divadla a kultury vůbec. V červenci se totiž chystají hrát ve Valdštejnské zahradě. Od 23. – 26. 7. budou uvedeny inscenace Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho. Jedná se o nejproslulejší hru spoluzakladatele, kmenového autora a režiséra Činoherního klubu Ladislava Smočka. Psychologická groteska o lidumilovi v podání Boleslava Polívky, který se málem stane několikanásobným vrahem, byla přeložena do čtrnácti jazyků, hrála se ve většině evropských zemí, ale i v Latinské Americe. Vedle Polívky zde excelují Ivana Chýlková, Ondřej Vetchý, Jaromír Dulava a Otmar Branzuský. Další hrou bude proslulý Bůh masakru. V režii Ondřeje Sokola získala „komedie o živlech v lidském nitru“ své mnohé příznivce. 

"Nic, k čemu může dojít mezi mužem a ženou, není tak důležité, aby bylo nutno si kvůli tomu rvát vlasy," Tak zní úvodní motto inscenace Léda (Manželskonemanželská povídka). Jedná se o psychologickou studii, která proniká do manželského i nemanželského života, kdy vzájemné puzení i nepřekonatelný odpor mezi pohlavími může vést k nevěře, citové exaltaci i nevraživé vyprahlosti, falešným sebepředstavám, kdy milostná touha přestává být touhou, stane-li se šedou skutečností.

Obnovený kostel v Gutech čeká vysvěcení

Jistě si mnozí vzpomenou na 2. srpna 2017, kdy v Třinci-Gutech vyhořel dřevěný kostelík z 16. století. Krajský soud v Ostravě tehdy poslal za zapálení kostela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka na 3,5 roku, osm a devět let do vězení.
Obnova kostela vyšla zatím téměř na 30 milionů korun. Okolo 20 milionů korun stála nová stavba, přes šest milionů vnitřní vybavení. K slavnostnímu vysvěcení kostela mělo dojít již několikrát, přidala se i opatření spojená s epidemií koronaviru. Nakonec byl biskupem stanoveno datum 6. června, kdy proběhne první bohoslužba. Vše se bude konat podle platných omezení – uvnitř kostela 20 lidí a další dvě desítky mohou být venku. Věřící, kteří nebudou na místě, budou moci sledovat přímý přenos vysílaný Českou televizí.

Nová stavba je věrnou kopií původního kostela. Interiér kostela, který oheň zcela zničil, bude při další obnovené stavbě nahrazen moderním mobiliářem a soudobou výzdobou.

Témata:  Divadla kultura skupina Mňága a Žďorp Daniel Stach

Související

Ze společnosti

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.
ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

Vysoké školy by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly otevřít plně od 24. května. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Venkovní bazény a přírodní koupaliště by se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. května. Vnitřní bazény a wellness 14. června, pokud se epidemická situace nezhorší. 

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před minutou

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 15 minutami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 32 minutami

před 58 minutami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před hodinou

před hodinou

Aleksandr Vučič

Do Česka přijede příští týden srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Potvrzení o očkování proti koronaviru

Od soboty si bude Česko uznávat potvrzení o očkování se čtyřmi sousedními zeměmi

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

před 3 hodinami

Hackeři, ilustrační foto

Colonial Pipeline zaplatila hackerům výkupné téměř pět milionů dolarů

Americká společnost Colonial Pipeline zaplatila hackerům z východní Evropy téměř pět milionů dolarů (105 milionů Kč) jako výkupné poté, co se minulý týden stala terčem kybernetického útoku, který zastavil provoz její sítě potrubí pro přepravu ropných produktů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené s transakcí.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Rusko chce nařídit zahraničním IT firmám povinnost otevřít v zemi kanceláře

Rusko chystá zákon, který pod hrozbou sankcí nařídí zahraničním IT firmám otevírat v zemi kanceláře. Moskva tak chce získat větší kontrolu nad velkými technologickými společnostmi, posílit dohled nad internetovým obsahem a snížit svou závislost na zahraničních podnicích a jiných zemích. S odkazem na ruského poslance Alexandra Chinštejna to napsala agentura Reuters.

před 4 hodinami

Armáda

V sobotu nad Karlovým mostem přeletí gripeny, Hřib je proti

V sobotu večer přeletí při Svatojánských slavnostech Navalis připomínajících českého světce Jana Nepomuckého nad Karlovým mostem v Praze pět vojenských proudových letadel typu JAS 39 Gripen a L-159 Alca. Informoval o tom dnes pražský magistrát, kterému průlet z důvodu zvýšené hladiny hluku oznámila Armáda ČR. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že s průletem nesouhlasí, a dopisem organizátory vyzval, aby jej zrušili. Vyjádření organizátorů ČTK shání.

před 4 hodinami

Ruská vakcína Sputnik V

Pochybná vakcína ruské výroby? Sputnik V znepokojuje vědce, data jsou nedostupná, testy neúplné

Předběžné výsledky třetí fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V přinášejí vícero důvodů k vážným obavám. Jednak je to nedostupnost dat, z nichž byly vyvozovány závěry, dále nejasnosti v pravidlech klinické studie i zjevné nesrovnalosti v nahlášených výsledcích. V článku zveřejněném ve středu na webu odborného časopisu The Lancet to uvádí mezinárodní tým biologů a epidemiologů.

před 4 hodinami

Německá policie, ilustrační foto

Německo se potýká s antisemitskými incidenty, včetně útoků na synagogy

V Německu se v posledních dnech množí útoky na synagogy. Ústřední rada Židů v Německu dnes označila středeční protiizraelský protest před synagogou v západoněmeckém Gelsenkirchenu za projev "čirého antisemitismu". Německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že německý stát musí zajistit ochranu synagog.

před 4 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Bomby v Afghánistánu zabily 11 civilistů v první den příměří

Nejméně 11 civilistů dnes zemřelo a 13 dalších bylo zraněno při čtyřech pumových útocích v Afghánistánu. Útoky se odehrály jen několik hodin poté, co v celé zemi začalo třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. S odvoláním na místní oficiální činitele o tom informovala agentura Reuters.

před 5 hodinami

Soudy, ilustrační fotografie

Slovenský nejvyšší soud bude v případu vraždy Kuciaka rozhodovat v červnu

Slovenský nejvyšší soud vypsal na polovinu června odvolací líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. ČTK o tom dnes informovala mluvčí soudu Alexandra Važanová. Nejvyšší soud bude rozhodovat o trojici obžalovaných, dva další muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli potrestání dlouholetým vězením.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama