Informační válka na Ukrajině: Jak Rusko využívá dezinformační kampaně proti Západu?

V prvním únorovém týdnu se objevily zprávy, že Pentagon má důkazy o tom, že Moskva plánuje natočit fiktivní ukrajinský útok tak, aby měla záminku pro skutečný útok na svého prozápadního souseda. Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že se má jednat o fingovaný útok na území Ruska nebo proti rusky mluvícím lidem. Pokud by se údajný plán potvrdil, nejednalo by se o první případ využití dezinformační kampaně ze strany Ruska.

Ilustrační fotografie

Popularizace emotivních příběhů

Ruská média například historicky často zviditelňovala emotivní obsah, který měl ukazovat Ukrajinu ve špatném světle. Příkladem byl případ z roku 2014, kdy uprchlice tvrdila, že ukrajinská armáda popravila jejího tříletého syna. Ani později se přitom nepodařilo najít důkazy, které by tvrzení podpořily a celý příběh byl nakonec odvolán.

Podobnou strategii vykazuje video z roku 2021, které údajně zobrazuje ukrajinskou armádu, jak střílí uprchlíky na hranicích s Běloruskem. Video má nízkou kvalitu a voják, na jehož účtu na sociální síti Facebook se video poprvé objevilo, tvrdí, že jeho účet byl napaden hackery.

Zobrazení Ukrajiny jako agresora

Moskva se snaží vyobrazit Ukrajinu jako agresora, zatímco přítomní námezdní vojáci ruského původu měli pouze podpořit obranu etnických Rusů v oblasti.

Západ je obviňován z toho, že obklíčil ruskou hranici a přítomnost 100 tisíc ruských vojáků na hranicích země má být tedy pouze „přiměřená obranná reakce“.

Rusko se cítí být obklíčeno zeměmi NATO, ty přitom tvoří pouze 5 ze čtrnácti zemí, které s Ruskem sousedí a celková hranice s nimi je méně než jedna šestnáctina hranice Ruska.

Spojené státy plánují chemický útok na Donbas

Podle tvrzení Moscow Times mělo dojít k doručení neoznačených cisteren s chemickými zbraněmi do Avdeeky a Krasneho Limanu za účelem provokací. Spojené státy i Rusko jsou přitom signatáři Úmluvy o chemických zbraních.

V případě Spojených států nebylo prokázáno, že by došlo k porušení této úmluvy, naproti tomu Rusko použilo v minulých letech chemické zbraně nejméně ve dvou případech ve snaze zbavit se politických oponentů a to i na cizím území.

Rusko se snaží bránit etnické Rusy nebo rusky mluvící obyvatele před hrozbou ze strany ukrajinské vlády

Prezident Putin přirovnal situaci na Ukrajině ke genocidě Rusů a rusky mluvících obyvatel. Zatímco cílené útoky na Rusy ani rusky hovořící obyvatele Ukrajiny se nepotvrdily, existují důvěryhodné zdroje, které tvrdí, že dochází k potlačování kultury a národní identity etnických Ukrajinců na území Krymu a Donbasu.

Na Krymu jsou Ukrajinci nuceni přijímat ruské občanství pod hrozbou ztráty majetku, zaměstnání a přístupu ke zdravotní péči. Mírové vyjádření nesouhlasu vedlo v některých případech k neopodstatněnému věznění, domovním prohlídkám, oficiálně posvěcené diskriminaci a v extrémních případech k mučení.

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 11:00 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Sdružení CZ.NIC může na konci května přestat blokovat osm dezinformačních…

12.05.2022 15:36 Internetové sdružení CZ.NIC by mohlo na konci května přestat blokovat osm dezinformačních webů,…

Fake news, o kterých se tolik nemluví. Dezinformace mohou škodit i v…

01.05.2022 21:05 Aktualizováno Možná jste to nevěděli, nebo si to nechtěli připustit, ale problematika „falešných zpráv“, tedy…

Fake news o masakru v Buči se na facebooku sdílely častěji než fakta

21.04.2022 10:53 Příspěvky zpochybňující zločiny spáchané ruskou armádou v ukrajinském městě Buča se na facebooku…

Související:

Právě se děje

reklama