Kauza Vrbětice jako nové téma dezinformátorů

Nejčastějším tématem dezinformací byla v posledním roce bezkonkurenčně pandemie covid-19. Ať už šlo o popírání její existence, údajné zamlčování podstatných dopadů nebo zaručené recepty na vyléčení, nepravdivých teorií se vyrojilo nepočítaně.

Eurozpravy.cz

Po odhalení nových informací v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku ale česká dezinformační scéna rozšířila repertoár o nové doslova explozivní téma. Vzhledem k tomu, že podle vyšetřovací verze se jednalo o zásah dvou agentů GRU, bývá kauza označována jako největší mezinárodní skandál v novodobé historii naší republiky.

Podle Centra proti terorismu a hybridním hrozbám patří mezi nejčastější narativy ohledně kauzy ve Vrběticích následující:

  • Zpochybňování role Ruska
  • Popírání suverenity České republiky a jejích institucí
  • Vykreslování České republiky jako agresora, který na svoje činy doplatí
  • Poukazování na účelovost kauzy
  • Útoky na oficiální instituce
  • Ospravedlňování útoků

Tyto teorie se začaly šířit bezprostředně po zveřejnění prvotních informací a jak upozorňuje Bohumil Kartous ze skupiny Čeští elfové, zajímavým faktem je viditelná synergie mezi dezinformační scénou a populistickými politiky.

Zpochybňování role Ruska

Podle této teorie je Česká republika naprosto rusofobní a je připravená obvinit Rusko z čehokoli. Na základě tohoto narativu údajně neexistují žádné důkazy a existuje vícero rovnocenných vyšetřovacích verzí. Článek na Aeronetu kupříkladu zdůrazňují, že neexistují důkazy o tom, že by agenti GRU byli ve vrbětickém areálu. Pravdive.eu pak například agenty označuje jako dvojici „Pat a Mat“ a celou kauzu komentuje jako protiruskou hysterii.

Popírání suverenity České republiky

Podle tohoto narativu je Česká republika Česká republika nejedná sama za sebe a pouze zprostředkovává protiruské hry USA. Například článek v Aeronetu uvádí, že zařazení České republiky na seznam zemí nepřátelských k Ruské federaci je „potvrzením bezprecedentního lokajství české vlády k samozvaným pánům světa z USA!“

Poukazování na účelovost kauzy

Cílem kauzy má údajně být pouze poškození vztahů s Ruskem nebo má odvést pozornost od jiných událostí či dokonce vyvolat válku. Například Protiproud ve svém článku uvádí, že se mohlo jednat o sabotáž plynovodu Nord Stream 2. Svobodné noviny ruské agenty rovněž označují v článku jako dvojici „Pat a Mat“ a poukazují na to, že kauza je podle nich výhodná pro ANO, SPOLU, Piráty a STAN. Pravdive.eu pak naznačuje, že cílem bylo vyloučení Rosatomu z účasti na tendr dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Útoky na oficiální instituce

Další narativ zpochybňuje důvěryhodnost celé kauzy jen na základě toho, že tajné služby a další instituce údajně nejsou důvěryhodné. Sputnik News například Bezpečnostní zpravodajské služby označuje za „čučkaře“ a další informace podle autora pouze „ukazují neuvěřitelnou neschopnost a zkorumpovanost českých bezpečnostních složek“.

Témata: EZ

Opravdu třetina očkovaných zemřela na indickou mutaci? Pohled na jasná…

16.06.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Zahraniční a některá česká média přinesla v uplynulých dnech zprávu o indické mutaci…

Konspirační teorie QAnon se nevyplnila. Její příznivci mohou být agresivní…

15.06.2021 07:42 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) varoval zákonodárce, že stoupenci konspiračních…

Rusko a Irán jako dva hlavní zdroje koordinované dezinformační činnosti na…

30.05.2021 13:20 Facebook vydal <a href="https://about.fb.com/wp-content/uploads/2021/05/IO-Threat-Report-May-20…

Soud Dereka Chauvina a dezinformace s ním spojené

15.05.2021 13:10 Aktualizováno Policejní násilí směrem k menšinám je ve Spojených státech velmi kontroverzním tématem, ale…

Související:

Právě se děje