Odmítání vakcín není jen o víře v dezinformace. Někteří si myslí, že covid není hrozbou

Co si myslí lidé, kteří odmítají vakcínu proti covidu-19 nebo o ní mají pochybnosti? Tuto otázku si položil reportér amerického magazínu The Atlantic a ve snaze nalézt odpověď absolvoval rozhovory s více než desítkou Američanů skeptických vůči očkovací kampani. Jejich úvahy v tomto směru jsou podle něj úzce spjaté s vnímáním pandemie jako takové. Někteří odmítači totiž ani tak nepodléhají víře v dezinformace spojené s očkováním, jako se spíše domnívají, že pandemie koronaviru nepředstavuje vážnou hrozbu.

Eurozpravy.cz

"Všichni, se kterými jsem mluvil, jsou mladší 50 let. Někteří z nich se označili za republikány a nikdo z nich se nehlásil k současné podobě Demokratické strany jako ke svému politickému domovu. Většina z nich řekla, že nejsou proti všem vakcínám, pouze nechtějí tuto vakcínu. Řekl jsem jim, že jsem jednoznačný zastánce vakcín, ale že tenhle článek nebude snaha udělat z nich padouchy. Chtěl jsem vytvořit národopis stanoviska, kterému sám dobře nerozumím," uvedl autor článku Derek Thompson.

"Mnozí lidé, s nimiž jsem mluvil, řekli, že pokud jde o ochranu před covidem-19, věří svému imunitnímu systému," napsal novinář.

"Nikdo se na to nikdy nedívá z pohledu někoho, jako jsem já," řekl 39letý Bradley Baca z Colorada, který se živí jako řidič kamionu. "Protože jsem klíčový pracovník, pandemie nemohla můj život změnit a já věděl, že covid dostanu, ať se stane cokoli. Teď si myslím, že mám protilátky, proč bych tedy měl podstupovat riziko s vakcínou?" řekl.

Podobně na věc nahlíží 31letý Derek Perrin z Connecticutu, který nedávno covid-19 prodělal. "V prosinci 2020 jsem měl pozitivní test a pociťoval jsem různé symptomy. Jelikož jsem už prokazatelně přežil jeden střet s tímhle virem, nevidím důvod brát si vakcínu, která byla schválená jen k nouzovému použití. Svému imunitnímu systému věřím víc než tomu současnému experimentu," uvedl.

Jiní respondenti vyjadřovali obavy z toho, že by vakcíny mohly mít dlouhodobé vedlejší účinky. Mnozí také řekli, že si dohledali informace o rizicích spojených s covidem-19 pro lidi mladší 50 let a měli pocit, že pandemie pro ně nepředstavuje nijak závažnou hrozbu. "Pravděpodobnost, že zemřu při dopravní nehodě, je vyšší, než že mě zabije covid," řekl Texasan Michael Searle. "Ale nepřestanu kvůli tomu řídit," dodal.

"Po mnoha konverzacích a výměnách e-mailů jsem si vytvořil obrázek o tom, co považuji za obecný příběh amerického odmítače vakcíny. A myslím, že nejlepším způsobem, jak ho vysvětlit, je dát ho do kontrastu s mým vlastním příběhem," shrnul autor článku Thompson.

"Můj pohled na vakcíny začíná u mého pohledu na pandemii. Covid-19 opravdu nechci chytit. Nejen, že se chci vyhnout nemoci s nejistými dlouhodobými důsledky, také ji nechci předat někomu ve vysoce ohrožené skupině, jako je moje babička nebo cizí člověk s oslabenou imunitou. Na víc než rok jsem radikálně změnil svůj život, abych se infekci vyhnul. Takže jsem byl nadšený, když jsem se dozvěděl, že vakcíny účinně brání vážnému průběhu a přenosu. Bez váhání jsem se přihlásil na očkování i poté, co jsem si přečetl o všech vedlejších účincích," uvedl.

Příběh odmítače vakcín mladšího 50 let začíná podle autora článku úplně jinde: Hrozba koronaviru je hrubě přeháněná. Ano, je vhodné a dobré chránit staré a zranitelné lidi, ale já starý ani zranitelný nejsem. Když se nakazím, budu v pořádku. Vlastně už jsem se možná nakazil a jsem v pořádku. Nevím, proč bych měl tuhle nemoc považovat za něco nebezpečnějšího než řídit auto, což je riskantní věc, kterou dělám každý den bez jakéhokoli rozmýšlení. Liberálové, demokrati a zdravotnické elity se tolikrát pletly, že by nám bylo líp, kdybychom dělali opak skoro všeho, co říkají.

"Stejně tak jako můj covidový příběh formuje moje nadšení ohledně vakcín, covidový příběh této skupiny formuje jejich skepticismus. Znova a znova jsem slýchal variace na stejné motivy: Nepotřebuju od nějakého neznámého farmaceutického výrobku povolení na to dělat věci, které už dělám. Vždyť to ani není vakcína schválená (americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv) FDA, je povolená pro stav nouze. Pro mě osobně ale covid-19 stavem nouze není. Proč bych se teda měl hlásit jako pokusný králík na terapii, kterou nepotřebuju?" napsal novinář.

"Jak u zastánců vakcíny, jako jsem já, tak u odpůrců, s nimiž jsem mluvil, je přístup k vakcíně propojený s přístupem k pandemii. Jakkoli si myslím, že mám ve věci pravdu, moje uvažování je jasně motivované. Rušil jsem dovolené, zrušil jsem svou svatbu, vyhýbal jsem se stolování uvnitř a 15 měsíců jsem byl hlavně doma. To všechno byla otrava. Vakcinační kampani držím palce," napsal dále autor.

"Ale mým respondentům je to zkrátka jedno. Cestovali, jedli v restauracích, scházeli se s kamarády, dostali covid-19, anebo jej nedostali, přežili a řekli si, že o nic nejde. Ba co víc, přežili přesto, že nehleděli na doporučení (Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí) CDC, (Světové zdravotnické organizace) WHO, (epidemiologa) Anthonyho Fauciho, demokratických zákonodárců a liberálů. U těch odpovědi na jakékoli otázky spojené s virem nehledají," zakončil Thompson.

Témata: EZ

Opravdu třetina očkovaných zemřela na indickou mutaci? Pohled na jasná…

16.06.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Zahraniční a některá česká média přinesla v uplynulých dnech zprávu o indické mutaci…

Konspirační teorie QAnon se nevyplnila. Její příznivci mohou být agresivní…

15.06.2021 07:42 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) varoval zákonodárce, že stoupenci konspiračních…

Rusko a Irán jako dva hlavní zdroje koordinované dezinformační činnosti na…

30.05.2021 13:20 Facebook vydal <a href="https://about.fb.com/wp-content/uploads/2021/05/IO-Threat-Report-May-20…

Kauza Vrbětice jako nové téma dezinformátorů

26.05.2021 19:22 Nejčastějším tématem dezinformací byla v posledním roce bezkonkurenčně pandemie covid-19. Ať už šlo…

Soud Dereka Chauvina a dezinformace s ním spojené

15.05.2021 13:10 Aktualizováno Policejní násilí směrem k menšinám je ve Spojených státech velmi kontroverzním tématem, ale…

Související:

Právě se děje