KOMENTÁŘ: Opravdu třetina očkovaných zemřela na indickou mutaci? Pohled na jasná data v jiném světle

Zahraniční a některá česká média přinesla v uplynulých dnech zprávu o indické mutaci koronaviru, přičemž uvedla, že třetina lidí, kteří takzvané variantě delta podlehli, byla plně očkovaná. Ačkoliv se zpočátku může jednat o zarážející číslo, při bližším pohledu lze zjistit nejen to, že není nijak překvapivé, ale že ve skutečnosti účinnost vakcín nijak nevyvrací.

Zprávy, které ve svém titulku tvrdí, že třetina očkovaných indické variantě viru podlehla, se staly na sociálních sítích populárními, zejména mezi lidmi vyznávajícími dezinformace. Podobné informace je jen utvrzují v jejich odporu k vakcínám, a jak známo, většina lidí čte jen titulky, případně anotace.

Jen lidé se skutečným zájmem o danou informaci se dostanou až k tělu zprávy, většina se ale spokojí s prostým tvrzením, že třetina očkovaných stejně zemře. To jim pro vyvození jejich osobního závěru, že očkování nefunguje, stačí. Bohužel se takoví lidé na celé čáře mýlí.

Pro pochopení skutečnosti je třeba se do problematiky ponořit hlouběji a vytáhnout na světlo tvrdá data. Ta hovoří o tom, že varianta delta je ve Velké Británii skutečně nejrozšířenější a vyznačuje se jak vyšší nakažlivostí, tak i odlišnými příznaky. To je ale téma pro jiný článek.

Britský úřad Public Health England analyzoval 33 tisíc případů nákazy koronavirem, z nichž "pouze" 223 muselo být hospitalizováno v nemocnici. Další data navíc ukazují, že většina z hospitalizovaných byla neočkována, nebo za sebou měli pouze první dávku. Plně očkovaných bylo pouze 20 lidí.

Variantě delta podlehlo ze zkoumaného vzorku pacientů 42 lidí. 23 z nich bylo neočkovaných a 7 obdrželo pouze jednu dávku. Plně očkovaných tak bylo 12 z nich. Touto optikou lze skutečně tvrdit, že třetina očkovaných covidu-19 navzdory vakcíně podlehla.

Problém je v tom, že tento pohled ve skutečnosti nevypovídá nic o efektivnosti vakcín. Monitoruje pouze zemřelé pacienty, chybí ale výrazně podstatnější číslo. A sice procento lidí, kteří byli očkovaní a virem se nenakazili či měli mírné příznaky bez nutnosti hospitalizace.

"Co nám tedy tato čísla říkají? Ukazují neuvěřitelnou sílu vakcín, ale i důvody k obavám. Lidé, kteří byli hospitalizovaní nebo zemřeli, nebyli ve většině případů očkovaní. Ukazuje se také, že varianta delta je nakažlivější a že vakcíny nejsou dokonalou obranou. Někteří plně očkovaní lidé potřebovali hospitalizaci a zemřeli," píše BBC.

Onu "neuvěřitelnou sílu vakcín" pak dokládají i statistiky britského úřadu. Ty uvádí, že vakcína od společnosti Pfizer/BioNTech vykazuje 96% účinnost proti hospitalizaci. Vakcína AstraZeneky pak 92% účinnost. "Účinnosti jsou srovnatelné s variantou alfa," dodává britský úřad.

Pozoruhodná je i další analýza, na kterou se úřad odkazuje. Očkování proti nemoci covid-19 do 30. května zabránilo v Británii u starších lidí 14 000 úmrtím a přibližně 42 000 hospitalizacím. Navzdory tomu, že i očkovaní mohou covidem onemocněn či mu podlehnout se tak nadále ukazuje, že vakcíny mají smysl.

Na druhou stranu je třeba si přiznat věc, na kterou se místy s oblibou zapomíná. Nikdy nebylo nikde řečeno, že očkování stoprocentně chrání proti nemoci a že očkovaný člověk nemůže onemocnět nebo zemřít. Podstatné je, že v naprosté většině případů vakcíny průběh nemoci zmírní, a čím vyšší bude proočkovanost, tím menší bude šíření viru.

I proto je třeba k informování o koronaviru a vakcínách přistupovat zodpovědněji a dbát na to, jaký efekt může výsledná zpráva mít v případě, kdy ji čtenář nedočte dále, než za první větu. Pak lze totiž snadno vyvolat dojem, že vakcíny nefungují, ačkoliv dosavadní čísla ukazují naprostý opak.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy