Přesouvají se organizované facebookové kampaně směrem na východ?

Facebook vydává pravidelné zprávy o tom, jaké se jim podařilo identifikovat sítě koordinovaného neautentického chování (CIB – coordinated inauthentic behaviour). Tyto sítě se snaží manipulovat veřejnou debatu za pomoci falešných účtů. Může se přitom jednat o domácí i zahraniční aktéry organizované vládou nebo soukromými subjekty.

Facebook, autor: Kon Karampelas

Přestože se v kontextu dezinformací a falešných účtů obvykle pozornost výzkumníků soustředí směrem do Evropy nebo Spojených států, obě kampaně, které byly identifikovány v rámci zářijové zprávy pocházejí z Asie, konkrétně Súdánu a Íránu.

Súdánská síť

V rámci první sítě bylo identifikováno a odstraněno celkem 666 účtů na Facebooku, 69 skupin a 92 instagramových účtů, které porušovaly pravidla sociální sítě. Súdánská síť se přitom zaměřovala na ovlivňování populace v domovské zemi. Jazykem kampaní byla arabština.

Tato síť v rámci kampaně využívala stránek a účtů, které se snažily vytvářet dojem, že patří nezávislým zpravodajským serverům, novinářům, studentům nebo pracovníkům na volné noze. Některé účty dokonce využívaly fotografií celebrit jako profilových obrázků.

Podle vyšetřování Facebooku se mělo jednat o skupinu s vazbami na súdánské Rapid Support Forces, což je paravojenská skupina, kterou provozuje súdánská vláda.

Kampani této sítě se podařilo získat celkem 1,1 milionu sledujících účtů, 153 tisíc účtů se přidalo do jedné ze založených skupin a 28 tisíc účtů sledovalo jeden z Instagramových profilů.

Íránská síť

Druhá síť, kterou se Facebooku podařilo identifikovat byla síť účtů v Íránu, v rámci níž bylo odstraněno 93 facebookových účtů, 14 stránek, 15 skupin a 194 instagramových účtů. Íránská síť se zaměřovala rovněž primárně na domácí scénu a to především na provincii Lorestán na západě země. Jazykem kampaní byla perština.

Účty v rámci této sítě se snažily vystupovat především na Instagramu jako místní zpravodajství a byly pojmenovány po městech v provincii Lorestán.

Některé účty se snažily vytvářet dojem, že patří Kurdům, včetně některých reprezentujících mladé kurdské ženy, jiné účty měly patřit podporovatelům exilované militantní opoziční skupiny Mojahedin-e Khalq (MEK). Snahou tedy, jak se zdá, bylo vybudovat síť podporovatelů napříč různými názorovými skupinami.

Hlavním působištěm této skupiny byl Instagram, kde se jim pravděpodobně podařilo nakoupit falešné sledující, tak aby se zdálo, že jsou účty populárnější, než ve skutečnosti byly. Některé ze zapojených účtů v průběhu času dramaticky měnily svoje názvy a snažily se kontaktovat různé lidi na Instagramu.

Součástí aktivity bylo také sdílení obsahu spojeného se státními médii a vládou země.

Většina aktivit se věnovala aktualitám v provincii Lorestán, včetně toho, že se síť snažila podpořit účast ve volbách v roce 2020, kritizovat opoziční skupinu MEK a kurdské nacionalisty, Spojené státy nebo Saudskou Arábii. Podle vyšetřování Facebooku měla skupina vazby na Íránské revoluční gardy.

Kampani se podařilo získat 4,3 tisíce sledujících účtů pro svoje stránky, přibližně 3600 lidí se přidalo do jedné nebo více skupin a 590 tisíc účtů sledovala jeden nebo více z instagramových účtů.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Dvě pětiny Slováků věří konspiracím o koronaviru. Prim hrají čtyři…

25.10.2021 15:14 Přibližně dvě pětiny obyvatel Slovenska věří ve čtyři nejpopulárnější konspirace o koronaviru,…

Související:

Právě se děje

reklama