Rusko podle zprávy EU šíří dezinformace o postoji unie k vakcíně Sputnik V

Rusko s využitím ministerstev, firem a prokremelských médií spustilo rozsáhlou kampaň k propagaci vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a šíří dezinformace, že se Západ a Evropská unie snaží podkopat důvěryhodnost této vakcíny. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva Evropské služby pro vnější činnost, která je de facto diplomatickým sborem Evropské unie.

Eurozpravy.cz

Rusko a Čína také šíří informace o negativních účincích západních vakcín, aby podryly jejích důvěryhodnost. O zprávě informovaly agentury AP a Reuters.

"Ruská kampaň na propagaci vakcíny Sputnik V se zrychlila a vyvinula se v postoj celé vlády, včetně státních orgánů, státních společností a státních sdělovacích prostředků s téměř každodenními výstupy," uvádí se ve zprávě.

Ruský fond přímých investic (RDIF), který financoval Sputnik V a má na starosti jeho prodej do zahraničí, zatím na žádost AP o komentář neodpověděl. Kreml v březnu podobné obvinění ze strany amerických úřadů odmítl a uvedl, že Rusko se nikdy nezapojilo do žádné dezinformační kampaně proti vakcínám jiných zemí.

Cílem kampaně je podle zprávy "podkopat a roztříštit jednotný evropský přístup k nákupu vakcín". Jednou z šířených dezinformací je tvrzení, že EMA záměrně zdržuje své hodnocení ruské vakcíny.

Většina zemí Evropské unie s nákupem vakcín vyčkává na stanovisko EMA. Výjimku představuje Maďarsko, které přípravkem Sputnik V již očkuje. Na Slovensku vedl nákup Sputniku V z iniciativy premiéra Igora Matoviče k vládní krizi a jeho konci v čele kabinetu. Německo oznámilo, že bude zatím pokračovat v samostatných jednáních s Ruskem o možné dodávce vakcíny Sputnik V. Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že vakcínu koupí jen v případě, že ji EMA doporučí ke schválení. V opačném případě využije Německo ostatní vakcíny. V Česku je Sputnik V předmětem debat, vláda ji ale dosud neobjednala, a tak se s ní neočkuje.

Témata: EZ

Opravdu třetina očkovaných zemřela na indickou mutaci? Pohled na jasná…

16.06.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Zahraniční a některá česká média přinesla v uplynulých dnech zprávu o indické mutaci…

Konspirační teorie QAnon se nevyplnila. Její příznivci mohou být agresivní…

15.06.2021 07:42 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) varoval zákonodárce, že stoupenci konspiračních…

Rusko a Irán jako dva hlavní zdroje koordinované dezinformační činnosti na…

30.05.2021 13:20 Facebook vydal <a href="https://about.fb.com/wp-content/uploads/2021/05/IO-Threat-Report-May-20…

Kauza Vrbětice jako nové téma dezinformátorů

26.05.2021 19:22 Nejčastějším tématem dezinformací byla v posledním roce bezkonkurenčně pandemie covid-19. Ať už šlo…

Soud Dereka Chauvina a dezinformace s ním spojené

15.05.2021 13:10 Aktualizováno Policejní násilí směrem k menšinám je ve Spojených státech velmi kontroverzním tématem, ale…

Související:

Právě se děje