Téměř polovina občanů věřila vymyšleným politickým útokům před volbami

Podle průzkumu, který zorganizovali ústav STEM a Prague Security Studies Institute, věří 46 % občanů alespoň některému z vymyšlených politických útoků, které se před volbami do poslanecké sněmovny objevily na takzvaných konspiračních serverech.

Největší zápis do podvědomí občanů se podařil v případě nepravdivých informací ohledně Pirátské strany ve spojení s tématem migrace.

O některých těchto nepravdách má přitom veřejnost stejné povědomí jako u vybraných titulků skutečného zpravodajství a považují je za stejně důvěryhodné. Testovaná tvrzení přitom vycházela z předvolebního monitoringu PSSI. Záměrem bylo pokrýt nejčastěji se vyskytující nepravdivé zprávy mířící jak na koaliční, tak i opoziční strany.

Průzkum se konal ve dvou vlnách v období září a října roku 2021 formou osobního dotazování.

Největší část účastníků výzkumu zaznamenala tvrzení, že Pirátská strana má v úmyslu nabízet volné byty utečencům z Afriky a muslimských zemí a nabízet jim i další výhody.

Tato teorie je založená na smyšleném citátu Olgy Richterové, která se proti němu bránila podáním trestního oznámení. 29 % účastníků průzkumu uvedlo, že této fámě rozhodně nebo spíše věří, jednalo se přitom především o voliče SPD, ANO a ČSSD.

O něco menšího zásahu se podařilo dosáhnout lživé informaci, že kauza Pandora Papers byla ve skutečnosti konspirací proti tehdejšímu premiérovi.

V rámci výzkumu se přitom neprokázalo, že by se riziko nepravdivých útoků týkalo určitých věkových nebo socioekonomických skupin. Důvěra v nepravdivé zprávy naopak nejvíce souvisela s obecným pocitem zklamání ohledně toho, jak demokracie funguje a s pocitem nedostatečného respektu ze strany společnosti.

Potvrdilo se přitom, že nepravdivé útoky jsou silnou konkurencí skutečných zpráv v rámci předvolebního souboje. Nejlépe přitom fungují fámy, které dobře zapadají do systematických stereotypů ohledně jednotlivých stran.

Nejčastěji nepravdivým zprávám věřili voliči anti-systémových stran jako je SPD, zasáhly ale také voliče KDU-ČSL nebo koalice Pirátů a STAN. Konkrétním nepravdivým výrokům pak nejvíce důvěřovali lidé z opačného politického tábora, nepravdy měly ale mnohdy vliv i na voliče, které daná strana zklamala.

Zásadním rizikem je přitom všeobecná nedůvěra. Krátkodobý efekt nepravdivých útoků je odhadován na nízké jednotky procent, problematický je ale především dlouhodobý dopad, protože lidé se v informacích často ztrácejí a rozhodnou se tak raději nedůvěřovat nikomu a ničemu.

Téměř 3 z deseti občanů nedůvěřují žádným nebo skoro žádným zprávám z běžných médií. 30-40 % občanů přitom přiznává, že neví, nebo se neumí rozhodnout, jestli jsou vybrané útoky pravdivé.

Výzkum se zároveň zaměřoval na to, jaké je povědomí občanů ohledně toho, jak se nepravdivým útokům bránit. Pouze 23 % lidí přitom uvedlo, že se setkalo se článkem, který upozorňoval na to, jak podvržené zprávy rozpoznat. Jen 9 % občanů pak uvedlo, že navštívili stránku, která fámy analyzuje a vyvrací.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Volby volby 2021 STEM/MARK

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel se v Česku nadále šíří. Nejvíce mezi náctiletými

V Česku bylo během minulého týdne evidováno 1476 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V letošním roce již bylo odhaleno 9 370 případů pertuse.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy