Ohrožují požáry české turisty? Ptali jsme se cestovních kanceláří

Praha/Split - Požáry, které řádí v turisticky oblíbeném Chorvatsku a Itálii, si zatím nevyžádaly žádné evakuované české turisty. Někteří sice mají obavy a přemýšlejí o zrušení pobytu, situace je ale podle českých cestovních kanceláří čím dál klidnější. Požár u Splitu už je pod kontrolou.

Požár
doporučujeme

Požáry v současnosti pustoší turisticky nejnavštěvovanější země Evropy. Chorvatské pobřeží, které patří k oblíbeným letním destinacím, o prázdninách sužují požáry často, ty letošní jsou ale podle agentury AP považovány za jedny z nejhorších. O víkendu podle chorvatské agentury Hina u chorvatského pobřeží hořelo přibližně 352 hektarů lesa. Nejnapjatější je situace u města Split, kde chytla i skládka odpadů. Ve Francii byla postižená oblast turisticky atraktivního města Nice. Itálie má problémy v oblasti Toskánska.

V letovisku Capalbio v Toskánsku musely kvůli ohňům úřady dokonce evakuovat turisty ze dvou místních kempů. "Žhavou neděli" podle hasičů zažili také obyvatelé nedalekého města Grosseto. Plameny tu poničily tři budovy a šestnáct automobilů. Kritická je situace i u města Neapol a v okolí Salerna a sopky Vesuv, na Sicílii, na Elbě a v okolí Říma. Na severním předměstí hlavního města ohrožují podle agentury ANSA plameny dokonce místní nemocnici.

"Naštěstí se to nikoho z našich klientů nedotklo. Mluvil jsem dnes s delegátkou ve Splitu, která je v Chorvatsku, říkala, že se situace podařila stabilizovat. Hořet by mělo už jen ve vyšších polohách nad Splitem," uvedl Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fišer. Dodal, že k evakuaci nemuselo dojít ani v prvotní fázi, kdy byly požáry v plné síle. 

Problémy neeviduje ani cestovní kancelář Invia. Tiskový mluvčí Michal Tůma pro EuroZprávy.cz uvedl, že pouze jeden klient chtěl v obavách svůj pobyt stornovat. Následně byl ubezpečen, že situace je v pořádku a ke stornu pobytu nemuselo dojít. Všichni ostatní klienti se však požáry nezneklidňují. 

Tiskový mluvčí CK Alexandria Petr Šatný upřesnil, že situace je zcela pod kontrolou. "Požár se daří dostat pod kontrolu, naši turisti by neměli být ohroženi, ohroženi prý nejsou ani žádní ostatní turisté," uvedl. Situace se prý dostává zase do normálu. 

Veronika Tichá z CK Čedok pro EuroZprávy.cz sdělila, že žádné informace o evakuacích českých turistů od delegátek nemá. Cestovní kancelář nedostala žádnou takovou informaci ani v době, kdy byly požáry nejintenzívnější. Nebezpečí pro české turisty vyvrátil i mluvčí cestovní kanceláře Blue style, která se specializuje na destinace v severní Africe, ale i v postižené Itálii. 

Kde zuří požáry v Evropě nejvíc?

Chorvatsko:

oblast Bilice u města Šibenik

v lesích a kopcích mezi Splitem a městem Omiš

na východním cípu ostrova Hvar

Itálie:

Tremitské ostrovy v Jaderském moři

pobřeží Salerna

u města Prato ve střední části Itálie

vnitrozemí ostrova Sardinie

Francie:

u města Aix-en-Provence nedaleko Marseille

poblíž Nice v horách

Černá Hora:

okolí Kotorského zálivu

Portugalsko:

centrální část země mezi městy Viseu a Guarda

Data poskytuje každodenně evropský server Effis (The European Forest Fire Information System), který provozuje Evropská komise.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 12:22 Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Příjemci některých dávek musí od července opět dokládat úřadu práce příjmy

16.06.2021 11:52 Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama