Z českých dálnic zmizí billboardy. Ministerstvo provozovatele kompenzovat nebude

Praha - Od 1. září letošního roku, tedy už za méně než měsíc, začne platit zákaz umisťování reklamy podél dálnic a silnic první třídy. Zákon byl schválen už v roce 2012 a jeho autoři si od něj slibují větší bezpečnost na silnicích. Žádná kompenzace pro provozovatele bilboardů se nechystá, podle ministerstva byli upozornění včas.

Reklamy z dálnice zmizí

Zákaz reklamních poutačů v blízkosti dálnic a silnic první třídy je stanovený zákonem o provozu na pozemních komunikacích z roku 2012. Pětiletá lhůta byla ponechána zejména proto, aby nedošlo ke sporům s provozovateli. I na základě toho nyní stát nezvažuje žádnou kompenzaci pro majitele reklamních ploch.

 „K tomuto kroku nedochází ze dne na den, provozovatelé billboardů měli pět let na to, aby se na tuto situaci mohli připravit. Není proto důvod ke kompenzaci provozovatelům,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz postoj ministerstva dopravy jeho mluvčí Tomáš Neřold. „Neměníme zákon ze dne na den, ale dostali dostatečnou, pětiletou lhůtu, aby se na nové legislativní podmínky připravili,“ doplnil Neřold.

Ministerstva se shodnou, provozovatelé jsou proti

Ministerstvo dopravy svůj krok vysvětluje snahou o zvýšení bezpečnosti. „Silnice má být bezpečná, což znamená také s dobrým rozhledem a ne zaplavená stovkami reklam,“ uvedl Neřold. S dopadem na bezpečnost nesouhlasí provozovatelé billboardů.

„Neexistuje žádná studie, která by prokázala vliv zákazu billboardů na zvýšení bezpečnosti silničního provozu v zemích, kde byly billboardy zakázány," řekl prezident Svazu provozovatelů venkovní reklamy Marek Pavlas.

„Jde nám o bezpečnost na našich silnicích, argumenty billboardové lobby odmítáme,“ bránil názor ministerstva Neřold, podle kterého nás krok zařadí mezi vyspělé země bez reklamních poutačů jako jsou Německo, Belgie, Dánsko nebo Španělsko.

Na pomoc přispěchalo i další ministerstvo. „Zastáváme názor, že billboardy kolem pozemních komunikací mají negativní vliv na pozornost řidičů a tedy i na bezpečnost silničního provozu,“ odpověděl na dotaz serveru EuroZprávy.cz ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Vnitro se k problematice již dříve vyjadřovalo a bylo hlasitým odpůrcem billboardů. Okruh práce tohoto ministerstva sice s reklamou u silnic zdánlivě nesouvisí, ale podle mluvčího do jejich kompetence spadá.„Ministerstvo vnitra působí ve věci bezpečnosti a plynulosti provozu na dálnicích. Součástí této působnosti je také vydávání stanovisek k umístění reklamních zařízení v blízkosti dálnic,“ upřesnil Krátoška.

Řidičům změna nevadí, některé billboardy ale mohly zůstat

Drtivá většina řidičů prý krok ministerstva schvaluje. Pro náš server to uvedl mluvčí Ústředního automotoklubu ČR (ÚAMK) Petr Vomáčka. Samotný ÚAMK by podle Vomáčky nevyřazoval úplně všechny billboardy.„Z našeho pohledu by pár bezpečně umístěných billboardů jen s bezpečnostní tématikou k dopravě mohlo po vzoru vyspělých států zůstat,“ popsal Vomáčka typ reklamy s jehož odstraněním ÚAMK nesouhlasí. 

Odstranění všech ostatních však plně podporuje a dokonce v současnosti dělá jejich statistiku.„V současné době jezdí pracovníci ÚAMK po inkriminovaných silnicích a počítají billboardy, které se budou odstraňovat. Aktuálně jsme již napočítali přes 650 ks,“ řekl Vomáčka. Souhlasí také s bezpečnostními důvody. Některé billboardy jsou podle něj v současnosti totiž umístěny tak, že ohrožují lidské životy. 

Server EuroZprávy.cz kontaktoval také konkrétní majitele reklamních ploch u dálnic. Žádný z nich se však nevyjádřil.

Odhad nákladů na obnovu majetku po tornádu na Jižní Moravě činí 5,3…

26.07.2021 20:27 Odhad nákladů na obnovu majetku v Jihomoravském kraji, který poničilo tornádo, činí podle…

Vláda schválila od 1. srpna změny v opatřeních

26.07.2021 20:01 Aktualizováno Od neděle 1. srpna bude moci být na sportovních a kulturních akcích až 7000 lidí venku a 3000 osob…

Česko poskytne 2,39 milionu vakcín zemím na Balkánu a v Africe a Asii

26.07.2021 19:29 Aktualizováno ČR poskytne do konce roku darem nejméně 2,39 milionu vakcín proti covidu-19. Poputují do…

Hlavní hygieničkou se má stát Svrčinová

26.07.2021 18:13 Aktualizováno Hlavní hygieničkou bude od úterý 27. července Pavla Svrčinová, která byla od poloviny března…

V Česku už dominuje koronavirová varianta delta z 90 procent

26.07.2021 16:46 V Česku se šíří především varianta koronaviru delta, dříve nazývaná indická. V posledních dvou…

Od zavedení screeningu rakoviny prsu se úmrtnost snížila o 30 procent

26.07.2021 15:41 Od roku 2002, kdy byl v Česku zahájen screeningový program na včasné odhalení rakoviny prsu, se…

Tokijský covidový let musí být mementem pro olympiádu v Pekingu. Za…

26.07.2021 15:34 ROZHOVOR – Poslanec za ODS a předseda Úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů České republiky Jakub…

AMSP nechce, aby ministerstvo zdravotnictví zadalo kontrolu bezinfekčnosti…

26.07.2021 14:51 Současným hlavním cílem zástupců podnikatelů v gastronomii podle Asociace malých a středních…

Ministryně Maláčová se bude navzdory kritice nadále účastnit kontrol firem

26.07.2021 13:56 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) i její poradce Matěj Stropnický počítají s tím, že se budou i…

Ministerstvo školství stále nemá finální návrh opatření pro provoz škol

26.07.2021 13:26 Ministerstvo školství zatím od ministerstva zdravotnictví neobdrželo materiál s protiepidemickými…

Související:

Právě se děje