150 českých vojáků se stane součástí sil "velmi rychlé reakce" NATO

Brusel/Praha - Celkem 150 českých vojáků by mělo být příští rok součástí prozatímních aliančních sil velmi rychlé reakce, schopných případně pomoci s obranou ohrožené členské země NATO už v několika dnech. Novinářům to dnes v Bruselu řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Česká armáda na akci Bahna. Autor: nadporučice Lucie Masaříková
doporučujeme

Česká republika pro příští rok podle plánu, který na konci října schválil parlament, vyčleňuje 1500 vojáků pro už existující síly rychlé reakce NATO (NATO Response Force - NRF). Nyní zmiňovaných 150 vojáků patří do této skupiny. O případném vyslání jednotek do konkrétní operace bude rozhodovat vláda, která by neprodleně informovala obě komory parlamentu.

Vznik aliančních sil velmi rychlé reakce (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF), schopných zasáhnout v krizovém okamžiku na území členské země v několika dnech, podpořil zářijový summit NATO ve Walesu. Je to součást takzvaného Akčního plánu připravenosti, kterým aliance reagovala na změněné bezpečnostní prostředí po ruském zabrání Krymu a dalších krocích v ukrajinské krizi.

"Rusko se snaží nahradit vládu práva vládou síly," poznamenal dnes na jednání ministrů zahraničí zemí NATO nový generální tajemník Jens Stoltenberg. Plán je proto podle něj potřeba uvést v život, vznikající VJTF má být jeho páteří. Tito vojáci mají "cestovat nalehko, ale udeřit tvrdě", například s využitím předem připravených zásob.

Takto koncipované "hrotové" uskupení má ale vzniknout až v roce 2016. Do té doby aliance plánuje zvýšit připravenost části už existujících sil NRF, celkem asi 4000 vojáků. Tři členské země - Německo, Nizozemsko a Norsko - se k tomu už rozhodly, podílet se mají také další země.

"To, co děláme, je to, co jsme si řekli na summitu NATO - posílení kolektivní obrany," zdůraznil Zaorálek. Připomněl, že krizová situace nepanuje jen na východě, ale také jižně od zemí aliance.

Opatření, na nichž se NATO dohodlo, a které si země vyžádaly, jsou podle něj obranná. "Země chtějí vědět, že kdyby se něco dělo, mohou se spolehnout na pomoc ostatních," zdůraznil ministr.

Na summitu NATO v září nabídl do budoucích VJTF prezident Miloš Zeman 150 příslušníků 601. skupiny speciálních sil z Prostějova spolu s několika vrtulníky. Pro rok 2015 ale Česko do aliančních sil rychlé reakce prostějovské specialisty nevysílá, základ budou tvořit výsadkáři 4. brigády rychlého nasazení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama