Ve Vrběticích opět duněly exploze, následně duněla i Sněmovna

Vrbětice/Praha - Web města Valašské Kloubokovy ráno informoval o výbuchu dalšího muničního skladu v areálu ve Vrběticích. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) ale policie o explozi skladu nic neví. Na místě jsou pyrotechnici, oblast bude sledovat také dron. Chovanec později na dnešním brífinku uvedl, že může jít i o samovolné výbuchy spojené s mrazivým počasím. Podle něj se při detonacích nikomu nic nestalo. Exploze řešila i Sněmovna a bylo to "výbušné".

Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra

"Že by vybuchl barák, nevíme," sdělil ráno Chovanec. "Nevíme, zda jde o explozi z epicentra původního výbuchu, či zda vybuchuje munice, která je rozeseta po areálu v nebývalém množství," uvedl na pozdější tiskové konferenci.

"Z areálu vrbětického muničního skladu se ozývají další detonace, první v 7:15. Doposud se jich ozvalo dvacet, byly doprovázené hustým dýmem. Na místě je sedm pyrotechniků. Opět se bude dodržovat sedmidenní lhůta, kdy se nesmí s municí manipulovat," doplnil pak mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Rovněž premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes poslancům řekl, že nynější další neřízené výbuchy v muničním skladovém areálu způsobil sesuv kráteru po původní explozi leteckých pum a dělostřeleckých granátů. Stejně se vyjádřil taky ministr obrany Martin Stropnický (ANO), podle kterého další výbuchy nelze úplně vyloučit. 

Psali jsme:  

Podle Babiše by stát měl areál ve Vrběticích prodat. "Řekl jsem, ať soukromé firmy odvezou to zboží pryč a stát ať ten majetek nabídne k prodeji, to je nejlepší řešení," řekl novinářům ve Sněmovně. Kdyby podle Babiše stát žádal korunu za metr čtvereční, mohl by utržit asi půl miliardy korun.

Sobotku prý překvapilo, že v areálu může být skladováno až 15.000 tun munice. Zdůraznil, že sklady jsou hlídány fyzicky i elektronicky a bez povolení se tam nedostane žádná civilní osoba. Sanace areálu bude moci podle premiéra začít až potom, co bude odvezena všechna munice, a může trvat jeden až dva roky.

Do sněmovní debaty k tématu se dnes zapojili i opoziční poslanci. "Mně volají starostové okolních obcí i náš starosta Vlachovic-Vrbětic a prosí vládu, aby tu situaci skutečně nepodcenila, protože občané jsou z nového výbuchu zděšeni ještě více než předtím," řekl místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové), který je zastupitelem Zlínského kraje. Kabinet by podle něj měl především občany dobře informovat o vývoji situace.

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura neúspěšně žádal, aby byl na jednání Sněmovny zařazen mimořádný bod o situaci v místě. "Jak je tedy možné, že když je celá záležitost pod kontrolou, že dnes ráno nebyly do Vrbětic-Vlachovic puštěny zásobovací vozy, ale zároveň matky s dětmi vodily své děti do škol a školek," ptal se premiéra a kritizoval nedostatečnou informovanost občanů.

Okamura také uvedl, že má k dispozici fotografii od místních občanů, která podle něj ukazuje, že úlomek munice zasáhl i sklad dřeva nedaleko jednoho ze zdejších rodinných domků. "A toto tam létá vzduchem, jenom abyste měli představu," podotkl. "Chápu, že to občany vyděsilo, ale nepředstavujme si to, prosím, tak, že tam mezi domky ve vesnici létají nějaké šrapnely," řekl ale později novinářům ministr obrany Stropnický.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Do Česka dnes dorazí první část amerického vojenského konvoje

22.05.2021 07:44 Do Česka dnes večer dorazí první část amerického vojenského konvoje mířící na cvičení NATO v…

Související:

Právě se děje