Soud osvobodil exministra Bartáka. Definitivní tečka za kauzou Tatra?

Praha - Pražský vrchní soud dnes definitivně zprostil obžaloby bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu aut Tatra pro armádu. Potvrdil tak rozsudek městského soudu z letošního května. Verdikt je pravomocný, lze proti němu podat mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu. Případ kolem aut Tatra je první pravomocně skončenou kauzou, která se týká údajné korupce kolem zakázek pro českou armádu.

Martin Barták

Barták i Smrž byli stíháni zhruba čtyři roky. "Já doufám, že to je definitivní tečka," řekl novinářům po vynesení rozsudku Barták, který pochválil soudy a označil je za "pilíře demokracie". "Možná si časem někdo ty věci uvědomí a začne se zamýšlet nad tím, že za něco, co ani není trestný čin, jsem byl čtyři roky perzekvován," dodal Barták. O návratu do politiky prý vůbec neuvažuje.

Smrž naopak nepovažuje dnešní verdikt soudu za konec případu. Předpokládá, že žalobce podá dovolání. Navíc chce podat stížnosti na státní zastupitelství, žaloby na náhradu škody a trestní oznámení na novináře, kterého viní z rozpoutání kauzy. Tvrdí, že mu trestním stíháním vznikla v souvislosti s podnikáním ve zbrojním průmyslu škoda okolo 100 milionů korun. "Nebudu to požadovat po státu. Chci, aby to dopadlo na konkrétní lidi, kteří mi ublížili," řekl Smrž novinářům.

Proti zprošťujícímu rozsudku se odvolal státní zástupce Dušan Táborský, který je přesvědčen o tom, že oba muži trestné činy spáchali. Vrchní soud ale jeho odvolání zamítl jako nedůvodné. Podřízený městský soud podle něj při řešení kauzy postupoval správně, když rozhodl, že se obžalovaní žádného trestného činu nedopustili. V kauze také nebyl dostatek důkazů, který by vedl k odsouzení obou mužů. "Je to překvapení, ale taková je realita. Kdybych se mohl vrátit v čase zpět, tak obžalobu zase podám," řekl novinářům po vynesení rozsudku Táborský.

Barták se Smržem podle obžaloby chtěli od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut. Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý při návštěvě amerického Centreville, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši pěti milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se údajně snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Podle názoru vrchního soudu ale měli zájem na korupčním jednání spíše představitelé Tatry. Důvodem bylo to, že ze zakázky vyšachovali českou firmu Praga, která měla být nejvýznamnějším českým subdodavatelem v zakázce. Zástupci Tatry byli dle soudu aktivnější i při jednáních se Smržem.

Pokud jde o zakázky pro českou armádu před soudem nyní kvůli nákupu obrněných vozidel Pandur stojí lobbista a někdejší poradce premiéra Topolánka Marek Dalík. Do konce letošního roku by pak chtěli detektivové podle informací ČTK ukončit vyšetřování kauzy předraženého nákupu letadel CASA, v němž byla obviněna bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Před soudem naopak neskončila údajná korupce při pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu.

Témata: Barták, Martin | tatra

Česká armáda stáhne své vojáky z Afghánistánu do konce června

23.06.2021 17:59 Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na dnešním…

Česku v obraně ujíždí vlak se spojenci i protivníky, řekl Opata

22.06.2021 13:17 Česku ujíždí v obraně vlak, a to se spojenci i s protivníky, domnívá se náčelník generálního štábu…

Policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti vraha českého psovoda

20.06.2021 19:18 Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána,…

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Související:

Právě se děje