Policisté prý zkopali bezdomovce, ten vykrvácel. Soud je osvobodil

Plzeň - Krajský soud v Plzni dnes nepravomocně osvobodil dva policisty, které státní zástupce vinil ze zneužití pravomoci a těžkého ublížení na zdraví. Podle předsedy senátu Tomáše Boučka neměl soud dostatečné důkazy.

Ilustrační foto

Část případu ale soudce vrátil státnímu zástupci zpět k došetření. Státní zástupce by se měl ale nadále zabývat tím, zda policisté bezdomovce při zadržení v osadě uhodili obuškem. V takovém případě by však mohl muže obžalovat pouze ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Jan Pergl (25) a Lukáš Zahradník (26), kteří prozatím zůstávají ve výkonu služby, vinu popřeli. S bezdomovcem se podle svých slov setkali, ale nepoužili proti němu násilí.

Po rozhodnutí soudu si oba policisté ponechali lhůtu na případné odvolání. Naopak státní zástupce se na místě odvolal. Pro muže požadoval osmi až devítileté tresty vězení, což je při spodní hranici trestní sazby.

Pergl a Zahradník dostali podle obžaloby oznámení, že bezdomovec obtěžoval ťukáním na okno ženu v ubytovně. Jeli proto k ženinu bydlišti, muž tam však již nebyl. Vyrazili proto do nedaleké osady bezdomovců v Borské ulici. Tam prý bezdomovce vyzvali, aby šel s nimi na služebnu. Již přitom ho dvakrát praštili přes záda obuškem. Na přilehlé panelové cestě ho podle žalobce ještě zkopali. Zlomili mu tím žebro, poranili slezinu, způsobili mu krvácení do břicha a výrony. Sedmapadesátiletý muž několika dnech v nemocnici zraněním podlehl.

Žalobce však podle předsedy senátu nepřinesl žádný přímý důkaz, že policisté bezdomovce skutečně na cestě zkopali. Událost nikdo neviděl, vypovídali o ní pouze ostatní bezdomovci, kteří se o ní doslechli.

Za zásadní problém označil soud také to, že není možné zmapovat, co se dělo s poškozeným po události, tedy v následujících zhruba 18 hodinách, než našel ubytování u známého v bytě. Poukázal i na to, že dotyčný byl osobou neustále pod vlivem alkoholu, žijící na ulici.

Bezdomovectví se ve skryté podobě vyskytovalo i za minulého režimu; ale tento problém se spolu s dalšími schovával za zdmi podnikových ubytoven, zdravotnických a sociálních zařízení, případně věznic, uvedlo Ministerstvo vnitra..

Počet bezdomovců se po roce 1989 postupně zvyšoval. Příčin bylo několik: dekriminalizace trestného činu příživnictví (ten, kdo nepracoval, případně se trvale nezdržoval v místě bydliště, byl trestně stíhán za příživnictví, případně byl umístěn do psychiatrické léčebny či jiného zařízení), k jeho zvyšování přispívala a přispívá zahraniční migrace, propuštění či amnestovaní vězni či další lidé, často společensky nepřizpůsobení, kteří z různého důvodu ztratili byt. Velký vliv na zvyšování počtu lidí bez domova měla také privatizace podniků a především faktické zrušení podnikových ubytoven, kde často přežívali muži, kteří si na putování a práci na různých stavbách po republice zvykli.

Témata: Policie ČR | Bezdomovci

Policie: Chvaty použité proti Romovi v Teplicích odpovídaly intenzitě jeho…

24.06.2021 16:19 Aktualizováno Donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku proti Romovi v Teplicích, odpovídaly…

Česká armáda stáhne své vojáky z Afghánistánu do konce června

23.06.2021 17:59 Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na dnešním…

Česku v obraně ujíždí vlak se spojenci i protivníky, řekl Opata

22.06.2021 13:17 Česku ujíždí v obraně vlak, a to se spojenci i s protivníky, domnívá se náčelník generálního štábu…

Policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti vraha českého psovoda

20.06.2021 19:18 Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána,…

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Související:

Právě se děje