U Vrbětic jde o život. Munice je po celém Česku. Není také u vás?

Praha - V okolí muničního skladu u Vrbětic na Zlínsku žijí už několik týdnů lidé v pořádné nejistotě. V pátek dokonce policisté oznámili, že tam jde o život. Jenže u Vrbětic to není jediný muniční sklad v republice. V naší interaktivní mapě se podívejte, kde jsou další, zda to není právě u vás.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku
doporučujeme

Už několik týdnů se v muničním skladu u Vrbětic ozývají výbuchy. Za poslední dobu už jde o druhé neřízené exploze. Dvě budovy s municí už jsou zničeny. Lidé v okolí obcí mají strach, navíc si stěžují, že nemají žádné informace.

Strach ovšem mají v souvislosti s vrbětickými sklady i lidé na jiných místech republiky. Protože sklady s municí jsou rozesety téměř po celé republice. Aktivních jich je deset, sedm z nich je armádních, tři jsou v soukromých rukách, dalších dvanáct armáda už nevyužívá. I když v poslední době se hovoří o znovuotevření muničních skladu v Květné na Svitavsku.

"Ve všech našich muničních skladech platí velmi přísná pravidla, která musí dodržovat stanovené alianční standardy. Armáda České republiky skladuje v souladu s bezpečnostními opatřeními ve svých skladech pouze munici, která je v bezvadném stavu, je v době technické životnosti, je bezpečná pro manipulaci a přepravu," uvádí tisková mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková.

V naší interaktivní mapě jsou označeny všechny aktivní muniční sklady v Česku (armádní i soukromé). Mapu si můžete přibližovat značkami +/- v pravé dolním rohu (nebo kolečkem myši). Po kliknutí na značku skladu se vám objeví krátký popis.

U soukromých areálů musí splňovat zákonem a nařízením vlády stanovené podmínky, které kontroluje policie. "Firma, která chce nakládat s municí, musí být držitelem zbrojní licence. Zbrojní licence vydává Policie ČR. Součástí žádosti o licenci je i uvedení místa nebo všech míst přechovávání munice," sdělil Josef Holek z ministerstva vnitra.

Výbuchy v muničních skladech se čas od času objevují. Ve Vrběticích, kde už dva sklady vyletěly do povětří, se ovšem jedná o neřízené výbuchy. První exploze se stala 16. října, v areálu pak několik týdnů pracovali pyrotechnici. Když už se zdálo, že je vše v pořádku, minulou středu explodoval druhý sklad.

Problémy byly ale například i ve skladu v Hajništi v severních Čechách. V roce 2002 tam při zneškodňování dělostřeleckých nábojů zahynul dělník. Zřejmě protože zapomněl vyjmout výbušninu. V roce 2007 pak v tomto areálu hořelo kvůli technické závadě na stroji, který pracoval s malorážnou municí. Zraněn byl jeden člověk, požár způsobil škody za 5 milionů korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama