Vláda pošle do Vrbětic dalších 350 vojáků, generál Pavel protestuje

Vlachovice - Pyrotechnici posunou lhůtu bez výbuchů v areálu muničních skladů ve Vrběticích ze sedmi na devět dnů. Vláda dnes také rozhodla, že na Zlínsko pošle dalších 350 vojáků. To se ale nezamlouvá nášelníkovi Generálního štábu Petru Pavlovi.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku

"Pokud nedojde k neočekávanému vývoji situace, zasedne v pondělí 15. prosince odborné pyrotechnické konzilium, vyhodnotí situaci, zváží všechny okolnosti a rozhodne o dalším postupu," uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

V neděli 30. listopadu pyrotechnici ukončili čištění areálu a prohlásili jej za připravený k odvozu asi 7000 tun munice. Výbuch ve středu 3. prosince vrátil vše na začátek. Exploze muničního skladu číslo 12 s téměř třinácti tunami výbušnin připravila horké chvilky obyvatelům okolních obcí, které znovu čekala evakuace, ale především samotným pyrotechnikům, kteří ze střechy blízkého objektu v sobotu odstraňovali dělostřelecký granát odhozený ze skladu.

Sklad číslo 16, který s asi pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října, i sklad číslo 12 si pronajímala ostravská společnost Imex Group.

"Pod velení policie přechází nově 350 vojáků armády České republiky. To nařízení vlády, které jsme dneska schválili, bude zapsáno ve sbírce, předpokládám, že to bude dneska, nebo zítra (v úterý), a pak okamžitě se můžou vojáci nasadit," řekl dnes ministr vnitra Milan Chovanec. Mobilní velitelství bude podle ministra obsluhovat asi 50 vojáků, dohromady jich tak v místě bude kolem 500.

O vyslání první stovky vojáků do Vrbětic, kde v polovině října pří explozi skladu s municí zemřeli dva lidé, rozhodla vláda už začátkem listopadu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy hovořil o tom, že vojáci budou mít za úkol areál neprodyšné uzavřít. Po explozi další budovy minulou středu se ale předsednictvo Bezpečnostní rady státu rozhodlo ostrahu ještě výrazně posílit.

Také Chovanec dnes hovořil o tom, že po posílení ostrahy má být areál hermeticky uzavřen. Zvýšení počtu vojáků podle něj souvisí i s posunem ve vyšetřování, které se nyní vede také ve směru možného úmyslného trestného činu. "Vojáci a policisté budou 90 metrů od sebe zhruba, budou na dohled, budou střežit ten areál tak, aby se tam opravdu eliminovala možnost kohokoliv vstoupit," nastínil, jak nyní bude ostraha vypadat.

Proti postupu politiků se ohradil náčelník generálního štábu armády Petr Pavel. Právu řekl, že kvůli vyčlenění dalších stovek vojáků bude armáda muset omezit přípravu na další úkoly. Místo by podle něj měla primárně střežit policie.

"Policie v současnosti nemá 450 mužů, které bychom mohli stáhnout z ulic," uvedl k tomu ale Chovanec. "Prostě armáda České republiky je tady pro bezpečnost občanů, a i kdyby měla nakrátko zrušit nějaké plánované cvičení, tak holt musí ve Vrběticích pomoci. To je názor vlády," doplnil.

Příčinu dvojice výbuchů vyšetřuje policie. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v neděli vyjádřil přesvědčení, že druhý sklad munice ve Vrběticích nevybuchl náhodou.

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Do Česka dnes dorazí první část amerického vojenského konvoje

22.05.2021 07:44 Do Česka dnes večer dorazí první část amerického vojenského konvoje mířící na cvičení NATO v…

Související:

Právě se děje