GIBS: I otrlé Čechy lze překvapit naprostým amatérismem

KOMENTÁŘ - V Česku se docela nenápadně rozhořívá skandál, který může mít opravdu vážné následky. Desítky odposlouchávaných a sledovaných příslušníků GIBS, to je silná káva i pro otrlé a nasvědčuje mnoho o poměrech v této instituci vládnoucích, včetně hrubého porušování nejzákladnějších pravidel bezpečnosti...

GIBS
doporučujeme

I když je český člověk již otrlý ze spousty skandálů, kdo s kým si jde na ruku, kdo koho protěžuje apod., tahle nenápadná zpráva je docela silná káva i pro otrlé Čechy. Členové GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů) byli sami sledováni. A to v počtu desítek jejích příslušníků a po dobu několika měsíců. Neznámo proč a neznámo kým.

Co je to GIBS?

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) je zvláštní bezpečnostní útvar podřízený a zodpovědný přímo předsedovi vlády. Úkolem útvaru je vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti, nasvědčující tomu, že byl spáchaný trestný čin příslušníkem policie, celníkem, příslušníkem Vězeňské služby či samotné inspekce. Provádí také zkoušku spolehlivosti vůči protiprávnímu jednání těchto osob (Což nyní s novou aférou zní téměř jako výsměch).

Jde tedy o velmi důležitý orgán, u kterého lze předpokládat, že bude velmi výrazně dbát o bezpečnost informací, s nimiž pracuje. A najednou se zjistí, že desítky jeho členů mají ve svých mobilech nainstalovaný software, který umožňuje sledovat jejich pohyb, odposlouchávat hovory, stahovat veškerá data včetně kopií sms zpráv, dokonce určit místo, kde se právě nacházejí a videem nahrávat i osoby, s nimiž tito příslušníci právě hovoří. Tedy žádná hračka pro amatéry, ale vysoce profesionální a nebezpečný program.

Jsou příslušníci GIBS prosťáčci?

Jistě, tato otázka se zdá výrazně nadnesená, ale úsměv na rtech tuhne, když začneme přemýšlet, jak se takový program mohl do těchto desítek (zdůrazňuji desítek) telefonů dostat. Samozřejmě ředitel inspekce Ivan Bílek se zapřísahá, že žádný pokyn k instalaci programu do telefonů nedal. Bodejť by to přiznal, i kdyby to udělal, neboť to zavání porušením zákona na ochranu osobnosti velmi hrubým způsobem.

Pokud tedy vyloučíme tuto možnost, je v podstatě možný jediný způsob. Velmi prostý způsob, ovšem svědčící o naprostém pohrdání těch nejzákladnějších bezpečnostních pravidel bezpečnosti. Pošle se sms a v příloze je onen nebezpečný program. A bezelstný příjemce zprávy, prověřený příslušník inspekce, si přílohu otevře a šup... sledovací program se sám nainstaluje. Tak tomuto by možná věřil člověk s inteligencí Pepka Vyskoče. Nebo, a to spíše, jde o totální selhání všech bezpečnostních pravidel ne všech úrovních řízení. Vždyť i na existenci tohoto programu přišel „pouhý" spolupracovník inspekce, zřejmě všímavější než celá inspekce dohromady.

Šance pro milovníky konspirativních teorií

Zatím podle dostupných údajů není známo, kam příslušná data odcházela a kdo byl jejich příjemcem. Byla to parta hrajících si hackerů, tuzemské či mezinárodní podsvětí či dokonce cizí mocnost? Západní či východní? Nevíme. Pokud však nebudou příslušní vyšetřovatelé tohoto selhání pracovat rychle, jistě se to „zcela zaručeně" dozvíme z pera zastánců nejrůznějších konspirativních teorií. Jisté je však, že celou inspekcí by měl zavát pořádně silný vichr, včetně nejvyšších pater. Nikdo není čistý jako lilie a nebezpečí budoucího vydírání dotyčných lidí je až příliš vysoké.

Témata: komentář | GIBS | Policie ČR
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama