Kam s municí? Obce u armádního areálu v Květné žádají po státu záruky

Pardubice - Část munice z vybuchlého skladu u Vrbětic na Zlínsku by měla být v armádním areálu v Květné na Svitavsku uložena nejdéle do konce roku 2015. Starostové Květné a okolních obcí i Pardubický kraj požadují po státu záruky bezpečnosti, aby se riziko snížilo na minimum.

Ilustrační foto
doporučujeme

Kdy začne převoz munice z Vrbětic není zatím jasné. Pyrotechnici stanovili lhůtu devět dnů bez výbuchu, než se budou moci pustit do přípravy areálu na odvoz munice. Zatím uplynuly čtyři dny.

V muničním skladu má být dočasně uloženo 2800 tun munice společnosti Excalibur Army. Zástupci ministerstev obrany a vnitra po dnešním jednání bezpečnostní rady kraje ubezpečili, že se budou snažit požadavkům vyhovět.

"Tady není důvod ani ze strany státu jednotlivé body neplnit. Směřují do oblasti bezpečnosti a věřte, že hasičský záchranný sbor nebo policie nemá důvod jakkoliv riskovat a nevyhovět těm požadavkům," řekl Luděk Prudil z ministerstva vnitra.

Podle dnešního usnesení bezpečnostní rady kraje požadují obce i hejtmanství zejména garanci státu za bezpečnost dočasně uložené munice a evidenci jejího množství a druhu. Nesmí být překročena minimální vzdálenost pro jednotlivá skladiště nebo skladována neznámá a neprověřená munice. Příjem, skladování, výdej a manipulaci musí provádět příslušníci armády nebo policie.

Psali jsme:  

Podle starosty Květné Petra Škvařila je to jeden z technicky nejlépe vybavených skladových areálů v zemi. Pokud se naplní požadavky obcí, je Květná sklad s určitým rizikem schopná snést. Podle Prudila bude areál v Květné střežit policie posílená příslušníky vojenské policie. Na místě bude i hasičská jednotka.

"Velká část našich obav byla rozptýlena, byl akceptován i požadavek na nepřetržitou službu požární ochrany v počtu dvou osob a jedné cisterny," řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

AČR má celkem 7 muničních skladů v Týništi nad Orlicí, Čermné nad Orlicí, Travčicích, Hostašovicích, Dobroníně, Mladkově a Novém Plese.

Ve všech těchto muničních skladech platí velmi přísná pravidla, která musí dodržovat stanovené alianční standardy. Armáda České republiky skladuje v souladu s bezpečnostními opatřeními ve svých skladech pouze munici, která je v bezvadném stavu, je v době technické životnosti, je bezpečná pro manipulaci a přepravu. Každá munice před uložením do skladišť prochází jak odbornými muničními kontrolami, tak kontrolou zástupců Úřadu pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti. Po celou dobu skladování je pak striktně sledována její způsobilost a jakostní stav v souladu se stanovenými předpisy.

"Munice je uskladňována podle tříd nebezpečnosti a skupin snášenlivosti, tzn. že ne všechny druhy munice mohou být skladovány ve společném prostoru (např. iniciátory nikdy nesmí být skladovány společně s trhavinou vzhledem k jejich citlivosti k iniciačním podnětům). Každá munice má něco jako svůj rodný list, kde jsou zaznamenány veškeré výrobní údaje od série, roku výroby a třídy nebezpečnosti," uvedla Jana Růžičková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štáb AČR na webu army.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama