Nové exploze ve Vrběticích: Poslední výbuch se ozval dnes dopoledne

Vlachovice (Zlínsko) - Z areálu muničních skladů ve Vrběticích se v noci ozvalo několik slabých výbuchů, středně silný se pak ozval dnes po 10:00. Posunuje se tak bezpečnostní lhůta určená pyrotechniky. Ministerstvo obrany stále čelí kritice, ale neprávem.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku

Podle zlínské policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové byly poslední náhodné detonace zaznamenány v úterý mezi 20:30 a 21:30 a dnes dopoledne. Podle mluvčí je situace podobná té po říjnovém výbuchu, kdy se z muničního skladu číslo 16 několik týdnů po jeho explozi ozývaly mírné neřízené výbuchy. Podle ministra vnitra Milana Chovance vybuchuje munice vyhozená po výbuchu druhého skladu. Ministr očekává, že menší exploze budou ještě nějakou dobu pokračovat. Další evakuace přilehlých obcí ale podle něj není potřeba.

Obě epicentra výbuchů dopoledne zkoumal ze vzduchu bezpilotní dron, jenž monitoroval i celé prostředí muničních skladů. "Během dne budou pyrotechnici vyhodnocovat snímky pořízené dronem a budou se snažit zjistit příčinu výbuchů," uvedla Kozumplíková.

Pyrotechnici si po druhém výbuchu stanovili bezpečnostní lhůtu devět dnů bez náhodné exploze nutnou k tomu, než začnou chystat areál k odvozu munice. Plánovali, že v pondělí 15. prosince rozhodnou o dalším postupu. Podle policie by odvoz munice z areálu, kde je jí asi 7000 tun, mohl začít nejdříve koncem prosince. Termíny se po posledních náhodných výbuších posunou, lhůta začíná běžet nanovo. Až po jejím uplynutí by se pyrotechnici měli opět pustit do dekontaminace komunikací a okolí budov v areálu. Podobně tomu bylo po první explozi muničního skladu v polovině října, kdy se čekalo týden.

Sklad číslo 16, který s pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s téměř třinácti tunami výbušnin explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group.

Psali jsme:  

Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní téměř 14 kilometrů dlouhý okruh, který střeží policisté i armáda. Vláda v pondělí schválila zvýšení počtu vojáků na 450, areál by měl být neprodyšně uzavřen. Spolu s 50 členy obsluhy mobilního velitelství by armáda měla mít v lokalitě asi 500 mužů, nasadí i bezpilotní letoun. Vojáků mohlo být do pondělního rozhodnutí až 100, aktuálně jich je 66. První posily by měly dorazit ve čtvrtek.

Ministerstvo obrany vyvrací mylné zprávy

Areál Vojenského technického ústavu (VTÚ) ve Vrběticích není armádním již od roku 2006. VTÚ je sice státním podnikem zřizovaným Ministerstvem obrany, ovšem jako jiné státní podniky má vlastní právní subjektivitu a pravomocí ministra směrem k VTÚ je pouze odvolání a jmenování jeho ředitele.

"Ministerstvo obrany zároveň nikdy neobdrželo žádnou stížnost, upozornění, nebo jen výzvu k jednání o muničních skladech v areálu VTÚ ve Vrběticích, které jsou pronajaté soukromým společnostem od roku 2011. Munice v nich skladovaná není majetkem armády, ale právě těchto společností," uvedl Petr Medek, tiskový mluvčí ministerstva obrany.

Armáda ČR v současné době aktivně využívá vlastních sedm muničních skladů, které jsou pečlivě střeženy fyzickou a elektronickou ostrahou. Pokud jde o bývalé muniční sklady armády, které už resort nevyužívá, ale jsou stále naším majetkem, žádný z nich není pronajímán za účelem skladování munice.

"Kontrolu ve skladech, kde se nachází munice soukromých firem, nemůže provádět armáda. Dohled nad takovou municí a výbušným materiálem je ze zákona na straně Policie ČR, případně Českého báňského úřadu (v případě trhavin). Kontroly soukromých muničních skladů po stavebně-technické stránce jsou na krajských a stavebních úřadech. Zbrojní licence pak vydává Ministerstvo průmyslu a obchodu," dodal Medek.

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Do Česka dnes dorazí první část amerického vojenského konvoje

22.05.2021 07:44 Do Česka dnes večer dorazí první část amerického vojenského konvoje mířící na cvičení NATO v…

Související:

Právě se děje