Manévry u Vrbětic: Do areálu dorazili vojáci s obrněnými vozy

Zlín - V noci na dnešek byl v areálu muničních skladů ve Vrběticích klid, poslední neřízený výbuch se ozval včera dopoledne. Vojáci dnes začali budovat zázemí pro jednotku, která bude střežit areál s muničními sklady.

Ilustrační foto

Podle policie je situace podobná té po říjnovém výbuchu, kdy se z muničního skladu číslo 16 několik týdnů po jeho explozi ozývaly mírné neřízené výbuchy. Obyvatele okolních obcí neohrožují, další evakuace není potřeba. Pyrotechnici ve středu areál zkoumali ze vzduchu bezpilotním dronem, příčinu výbuchů ale podle Kozumplíkové ze snímků nezjistili.

Po druhém výbuchu, kdy do povětří na začátku prosince vyletěl sklad číslo 12, si stanovili bezpečnostní lhůtu devět dnů bez náhodné exploze nutnou k tomu, než začnou chystat areál k odvozu munice. Plánovali, že v pondělí 15. prosince rozhodnou o dalším postupu. Podle policie by odvoz munice z areálu, kde je jí asi 7000 tun, mohl začít nejdříve koncem prosince.

Termíny se ale po posledních náhodných detonacích posunou. Až po uplynutí lhůty by se pyrotechnici měli opět pustit do dekontaminace komunikací a okolí budov v areálu. Podobně tomu bylo po první explozi muničního skladu v polovině října, kdy se čekalo týden.

Do Vrbětic a okolí dnes dorazila asi stovka vojáků

Staví mobilní velitelské stanoviště, stany, v nichž budou vojáci nocovat, místo pro stravování či hygienické zázemí. Vojáci budou mít dvě základny po 90 lidech, ve Vrběticích a Haluzicích. "Po zhruba šesti až osmi dnech bude střídána celá jednotka asi 180 lidí. Budou chvíle, kdy tady bude při střídání asi 400 lidí, průběžně zde bude v každý okamžik asi 200 lidí," uvedl zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiří Baloun.

Vojáci budou ke střežení bezpečnostního okruhu používat také techniku včetně vozidel Pandur a Iveco, které jsou vybaveny i nočním viděním a termovizí. Podle Balouna budou vozidla nasazena na přehledných úsecích.

Vojáci rozšíří také zázemí pro velení a řízení akce, kde bude operační a informační středisko. "Budeme se snažit i o lepší informační propojení na představitele samospráv s důrazem na přilehlé vesnice," podotkl Baloun. Podle něj se zlepší také sociální zázemí, přibude například prostor pro jednání se zástupci státní správy.

Pro armádu i policii jde svým rozsahem o ojedinělou akci. Vojáci podle Balouna běžně pomáhají například při povodních, nyní je situace složitější v tom, že je hodně vojáků na misích a operacích v zahraničí. Od ledna vojáci také posilují pohotovostní síly NATO, cvičí se bojové skupiny pro EU. "Ale samozřejmě veškeré plány upravíme a přizpůsobíme to zdejšímu nasazení," podotkl Baloun.

"Ministerstvo obrany je od samého začátku připraveno podílet se na likvidaci následků události ve Vrběticích a nabídlo veškerou součinnost. Z povahy věci ale nemůžeme ze své vlastní vůle na místo vyslat vojáky a techniku. Vše se řeší v rámci Integrovaného záchranného systému. Vojáky vysíláme na žádost policie, která vede vyšetřování a likvidaci nevybuchlé munice. Například armádní pyrotechnici jsou připraveni vyrazit na místo, ovšem podle vyjádření velitele zásahu nyní nejsou potřeba," říká Petr Medek, tiskový mluvčí Ministerstva obrany.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Do Česka dnes dorazí první část amerického vojenského konvoje

22.05.2021 07:44 Do Česka dnes večer dorazí první část amerického vojenského konvoje mířící na cvičení NATO v…

Související:

Právě se děje