Ve Vrběticích je již druhý den klid, u areálu vyrůstá vojenský tábor

Zlín - Z areálu muničních skladů ve Vrběticích se už druhou noc neozval žádný výbuch. Zatím poslední neřízenou explozi pyrotechnici zaznamenali ve středu po 10:00. Předtím byl čtyři dny klid, bezpečnostní lhůta se ale od středeční detonace počítá opět od začátku.

Ilustrační foto

Pokud se po sedmi až devíti dnech neozve další exploze, pyrotechnici začnou stejně jako po říjnovém výbuchu prvního skladu čistit příjezdové komunikace v areálu ke skladům, kde je uložena munice, a také okolí cest a skladů. Nově vybudují točnu pro nákladní automobily a techniku, která by poté měla vyvážet munici ze skladů.

Velitel zásahu, krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček uvedl, že pokud nebude překážkou počasí, je odvoz munice reálný na začátku příštího roku. Pyrotechnici se nyní podle něj soustřeďují na dočišťovací práce, hlavně v blízkosti obcí.

Sklad číslo 16, který s pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s téměř třinácti tunami výbušnin explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group.

Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní, asi 14 kilometrů dlouhý okruh, který střeží policie i armáda. Včera se v souladu s rozhodnutím Vlády ČR přesunulo do prostoru areálu dalších více než 100 vojáků s potřebnou technikou. Připojili se tak k 66 vojákům ze 7. mechanizované brigády, kteří se již podílí na střežení vnějšího perimetru areálu muničního skladu společně s příslušníky Policie ČR a Vojenské policie.

Vojáci musí nejdříve připravit povrch, upravit přístupové cesty, vyčistit určené budovy, postavit zázemí, sociální zařízení, stany a posléze ještě natáhnout sítě pro zajištění systémů velení a řízení a to již s ohledem na skutečnost, že nepůjde pouze o krátkodobé několikadenní nasazení. To vše znamená, že musí být vybudováno takové zázemí, aby se měli vojáci mimo jiné kde najíst, umýt, usušit, odpočinout si a také vyspat. Toto zázemí bude částečně v budovách a částečně ve stanech a to na dvou místech – v areálu muničního skladu ve Vrběticích a dále v Haluzicích, kde již vyrůstá na okraji vesnice stanový tábor s kompletním zabezpečením.

Na každé z těchto základen bude na 90 vojáků. Vojáci rozšíří také zázemí pro velení a řízení akce, kde bude operační a informační středisko. „Budeme se snažit i o lepší informační propojení na představitele samospráv s důrazem na přilehlé vesnice," podotkl zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Baloun, který řídí nasazení vojáků ve Vrběticích s tím, že do prostoru vyšle armáda také specialisty na civilně-vojenskou spolupráci.

Jakmile bude dobudováno velitelské stanoviště a potřebné logistické zázemí, začnou postupně najíždět další vojáci ze 7. mechanizované brigády, kteří posílí policii při střežení vnějšího perimetru areálu muničního skladu. „Po dohovoru s Policií ČR bude pro střežení vyčleněno celkem 180 vojáků," konstatoval generál Baloun. Vojáci budou při střežení mimo jiné vybaveni vozidly Pandur a Iveco, které disponují průzkumnými a pozorovacími systémy včetně prostředků nočního vidění a termovizí, což umožní zvýšit kvalitu střežení, informuje Ministerstvo obrany.

Policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti vraha českého psovoda

20.06.2021 19:18 Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána,…

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Související:

Právě se děje