Po dvou dnech klidu to ve Vrběticích opět bouchá

Zlín - Z areálu muničních skladů ve Vrběticích se po dvou dnech klidu opět ozývaly exploze, poslední byla zaznamenána v pátek ve 22:45. Zřejmě vybuchla munice rozházená po druhém výbuchu. Bezpečnostní lhůta tak běží nanovo.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku

Podle policejní mluvčí Lenky Javorkové se v pátek ozvalo celkem asi 20 slabších výbuchů: "Areál poté zkoumal vrtulník s termovizí, který ale nezjistil žádné tepelné ohnisko. Zřejmě tak vybuchla munice rozházená po druhém výbuchu." Podle policie je situace podobná té po říjnovém výbuchu prvního skladu, odkud se i několik týdnů po jeho explozi ozývaly mírné neřízené detonace.

Pyrotechnici si předtím, než budou areál chystat na odvoz munice, stanovili sedmi až devítidenní bezpečnostní lhůtu bez neřízených výbuchů. Teprve poté začnou stejně jako po říjnové explozi prvního skladu čistit příjezdové komunikace v areálu ke skladům, kde je uložena munice, a také okolí cest a skladů.

Zdroj: YouTube

Policie odhadovala, že v případě příznivého počasí by se munice z Vrbětic mohla začít odvážet začátkem příštího roku. Podle zprávy ministerstva vnitra bylo v 27 tamních skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, který zahrnoval kolem 1000 tun výbušniny.

Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní, asi 14 kilometrů dlouhý okruh, který střeží policisté i armáda. Vláda schválila zvýšení počtu vojáků na 450, areál by měl být neprodyšně uzavřen. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové dnes počet vojáků, kteří se podílejí na střežení areálu, vzrostl na 78.

"Další desítky vojáků pokračují ve výstavbě dvou základen a místa velení a řízení ve Vrběticích a Haluzicích. Dobudovávají také plochy pro parkování techniky a dokončují sociální zázemí jak pro vojáky, tak policisty. Vše pokračuje podle plánu a dohovoru s Policií ČR tak, aby do pondělí došlo k nárůstu počtu vojáků určených ke střežení na celkových 180," dodala Růžičková.

"Kontrolu ve skladech, kde se nachází munice soukromých firem, nemůže provádět armáda. Dohled nad takovou municí a výbušným materiálem je ze zákona na straně Policie ČR, případně Českého báňského úřadu (v případě trhavin). Kontroly soukromých muničních skladů po stavebně-technické stránce jsou na krajských a stavebních úřadech. Zbrojní licence pak vydává Ministerstvo průmyslu a obchodu," uvedl Petr Medek, tiskový mluvčí Ministerstva obrany.

Policie: Chvaty použité proti Romovi v Teplicích odpovídaly intenzitě jeho…

24.06.2021 16:19 Aktualizováno Donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku proti Romovi v Teplicích, odpovídaly…

Česká armáda stáhne své vojáky z Afghánistánu do konce června

23.06.2021 17:59 Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na dnešním…

Česku v obraně ujíždí vlak se spojenci i protivníky, řekl Opata

22.06.2021 13:17 Česku ujíždí v obraně vlak, a to se spojenci i s protivníky, domnívá se náčelník generálního štábu…

Policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti vraha českého psovoda

20.06.2021 19:18 Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána,…

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Související:

Právě se děje