Kobra v akci: Policisté v rámci kauzy "Giro" zasahovali na několika místech

Praha - Pracovní tým KOBRA (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality a Finanční správa ČR) na začátku prosince zasahoval v souvislosti s krácením DPH na několika místech České republiky, informuje policie.cz.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na případu s krycím názvem GIRO intenzívně pracovali členové týmu KOBRA několik měsíců. Vlastní operativní činností získali informace o skupině osob, která se měla zabývat fiktivním dodáváním nářadí a projekčních služeb do Spojených států amerických.

Prověřování tohoto případu přivedlo policisty ke třem mužům ve věku od 36 do 49 let, z nichž jeden pracuje jako advokát. Kriminalisté následně zjistili, že tyto osoby v období nejméně od září 2009 do konce roku 2012 v úmyslu obohatit se na úkor státu měly po předchozí vzájemné dohodě fiktivně deklarovat dodání nářadí a projekčních služeb do USA. Za tímto účelem mělo být založeno několik tuzemských i zahraničních obchodních společností, ve kterých obvinění vykonávali funkce statutárních zástupců. Vrácené DPH měli většinou z bankovních účtů okamžitě v hotovosti vybírat. Tímto jednáním měla být způsobena škoda ve výši nejméně 261 milionů korun. Vyplacení dalších 17 milionů korun bylo zabráněno jednáním pracovníků ÚOKFK a Finanční správy ČR.

K samotné realizaci případu přistoupili členové týmu KOBRA v úterý 2. prosince 2014 v ranních hodinách poté, co shromáždili dostatečné množství důkazů k podezřelým aktivitám osob. Kriminalisté provedli domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, při nichž došlo k zajištění důkazního materiálu.

"V současné době je nadále prováděno šetření k zajištění výnosů z trestné činnosti. Všichni tři muži byli obviněni ze zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, za což jim v případě pravomocného rozsudku hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Jeden z obviněných je stíhán vazebně," řekl Jaroslav Ibehej z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama