Stolní fotbálek a nealko šampaňské. Stropnický navštívil vojáky v Afghánistánu

Kábul/Praha - Medovníky, klobásy, sýry, nealkoholické šampaňské a stolní fotbálek přivezl ministr obrany Martin Stropnický českým vojákům v afghánském Bagrámu a Kábulu, informuje resort obrany.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco v minulých letech znamenal příchod zimy menší počet útoků proti koaličním vojákům, letos to neplatí. "Situace se rozhodně nezklidňuje, frekvence útoků je poměrně velká," připustil Stropnický před českými vojáky na letecké základně Bagrám. Její ochranu má česká stopadesátičlenná jednotka na starosti.

Stropnického cesta se uskutečnila v době, kdy radikálové z hnutí Taliban s ohledem na končící misi NATO v Afghánistánu znásobili počet útoků nejen v metropoli Kábulu, ale po celé zemi.

O incidentech nechtějí vojáci z bezpečnostních důvodů příliš mluvit. Vyšší počet útoků podle některých z nich souvisí se stahováním spojeneckých vojsk, které budou mít od začátku příštího roku pouze podpůrný status. Bojové operace by měly vést už pouze afghánské jednotky. Povstalečtí bojovníci tak mají širší pole působnosti a stahují se blíže k velkým městům a základnám.

Přibylo násilí v samotném Kábulu, raketovým útokům čelí i základna Bagrám. Na kábulské základně KAIA je tak podle majora Milana Kozelky dvakrát až třikrát do týdne vyhlášen poplach kvůli odpálení rakety, většinou ale dopadají mimo základnu. To byl i případ poplachu, který v sobotu zažila část české delegace včetně poslanců ze sněmovního obranného výboru.

Nefunguje suchý zip

Stropnický si při návštěvě Bagrámu prohlédl výzbroj českých vojáků, hovořil s nimi třeba i o spokojenosti s výstrojí. Jeden z vojáků si například stěžoval na potíže s neprůstřelnou vestou, na které se při prudším pohybu rozepíná suchý zip. Pro vedení armády to je aktuální záležitost, protože právě probíhá tendr na nákup neprůstřelných vest. Náměstek ministra Jiří Borovec ČTK řekl, že smlouva s dodavatelem by měla být podepsána do února. Samotné vesty by pak měly být dodány na podzim. Podle Stropnického by měl být nákup oproti minulosti levnější v řádu o desítky procent.

Stropnický se v afghánském hlavním městě setkal také s úřadujícím ministrem obrany Enayatullahem Nazarim. Oba ocenili výjimečné vztahy obou zemí. „Jsme vděční za pomoc České republiky při výcviku našich vojáků. Především piloti vycvičení českými partnery patří mezi nejlepší v naší armádě," prohlásil Nazari.

Podle ministra chce Česko pomoci Afghánistánu stát se bezpečnou a prosperující zemí. „Zatímco mnohé země svou přítomnost v Afghánistánu omezují, my ji od příštího roku navyšujeme," dodal Stropnický, který se v Kábulu sešel také s prvním viceprezidentem Abdulem Rashidem Dostumem.

„Prioritou v boji proti terorismu je pro nás vycvičené letectvo, protože terén v Afghánistánu je členitý a právě letectvo je v tomhle ohledu klíčové," zdůraznil při jednání s českým ministrem obrany Dostum.

Na závěr návštěvy se Stropnický setkal s vojáky na základně KAIA. Ti mu, jako zástupci poslední jednotky pod vedením ISAF, věnovali zarámovanou českou vlajku, která nad základnou vlála. „Je pokryta zdejším prachem. Stejně jako všichni vojáci, kteří tu sloužili," poznamenal jeden z vojáků. Příští rok budou čeští vojáci sloužit pod misí Resolut Support. Vojáci také ministrovi popřáli k nadcházejícím narozeninám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama