Kontrola muničních skladů v Česku? Situace je kritická, Tuhý žádá posily

Praha - Exploze ve Vrběticích otřásají i vysokou politikou. Policejní prezident Tomáš Tuhý navrhl vládě zvýšení počtu specialistů. Chtěl by, aby od příštího roku přibylo zhruba 30 pyrotechniků a 80 kontrolorů zbraní a munice. Je taky patrné, že mezi policií a armádou panují neshody ohledně kontrol.

plk. Mgr. Tomáš Tuhý, policejní prezident

"My jsme už v loňském roce avizovali, že počet kontrolorů je nedostatečný. Bohužel při sestavování rozpočtu zatím k navýšení stavů nedošlo," řekl policejní prezident. Vzhledem k situaci ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybuchly dva muniční sklady, proto předložil vládě akutní návrh, který prý podpořil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

"Kvalifikovaný odhad je přibližně osmdesát lidí do struktury zbraně a bezpečnostní materiál, dalších více než 30 lidí by mělo jít do struktury pyrotechnické služby," řekl Tuhý. Podle něj budou muset být pyrotechnici nasazováni do lokalit, kde existuje problém s kontaminací území municí. "To jsou Brdy, Černý les na jižní Moravě a dnes také Vrbětice, které zaváží policejní pyrotechniky k činnosti na několik měsíců, ne-li let," uvedl.

V reakci na dřívější vyjádření ministra obrany Martina Stropnického (ANO), který řekl, že ministerstvo nedohledalo ve vztahu k vrbětickému areálu doklady o policejní kontrole, Tuhý uvedl, že kontroly se tam od roku 2011 uskutečnily dvě. "O obsahu kontrol nemohu hovořit. Kdyby tam byly zjištěny zásadní chyby, které by mohly být rizikem, v tu chvíli by orgány samozřejmě konaly jiným způsobem," řekl.

Připustil ale, že kontroly policie a Českého báňského úřadu, který dohlíží na skladování trhavin, by propříště mohly být lépe koordinovány. Jednou z cest, jak mít přehled o zbraních a jejich pohybu, je podle něj centrální registr zbraní a munice, který policie zavedla letos. Registr však zatím není kompletní, jednotlivé subjekty mají povinnost doplňovat informace postupně.

Petr Medek, tiskový mluvčí resortu obrany, ve středu uvedl: "Kontrolu ve skladech, kde se nachází munice soukromých firem, nemůže provádět armáda. Dohled nad takovou municí a výbušným materiálem je ze zákona na straně Policie ČR, případně Českého báňského úřadu (v případě trhavin). Kontroly soukromých muničních skladů po stavebně-technické stránce jsou na krajských a stavebních úřadech. Zbrojní licence pak vydává Ministerstvo průmyslu a obchodu."

Armáda ČR v současné době aktivně využívá vlastních sedm muničních skladů, které jsou pečlivě střeženy fyzickou a elektronickou ostrahou. Pokud jde o bývalé muniční sklady armády, které už resort nevyužívá, ale jsou stále naším majetkem, žádný z nich není pronajímán za účelem skladování munice.

Česká armáda stáhne své vojáky z Afghánistánu do konce června

23.06.2021 17:59 Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na dnešním…

Česku v obraně ujíždí vlak se spojenci i protivníky, řekl Opata

22.06.2021 13:17 Česku ujíždí v obraně vlak, a to se spojenci i s protivníky, domnívá se náčelník generálního štábu…

Policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti vraha českého psovoda

20.06.2021 19:18 Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána,…

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Související:

Právě se děje