Armáda zprovoznila muniční sklad v Květné, Stropnický chystá vizitaci

Praha - Armáda zprovoznila zakonzervovaný muniční sklad v Květné na Svitavsku, kam by měla být převezena část munice z vybuchlého skladu u Vrbětic na Zlínsku. V úterý ho navštíví ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Na místě chce jednat se starosty okolních obcí a hejtmanem kraje. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

Martin Stropnický /ANO/, ministr obrany
doporučujeme

Sklad v Květné začal podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka. střežit omezený počet vojáků. Než bude moci armáda munici z Vrbětic převézt, musí tam ustat výbuchy a pyrotechnici chtějí překontrolovat každý kus munice, která má zamířit na Svitavsko.

To na tiskové konferenci potvrdil i Stropnický, podle něhož bylo již u Vrbětic vystavěno společné velení, v němž má armáda jednoho zástupce. Ostrahu areálu podle něj nyní zabezpečuje asi 200 vojáků, na místě je také obrněnec Pandur a vozy s nočním viděním.

U Vrbětic bude nyní působit také Stropnického poradce generál Bohuslav Dvořák, který bude především sbírat žádosti místních občanů o odškodnění. Ministr obrany také upozornil na to, že k dnešnímu dni má ve funkci skončit ředitel pobočky Vojenského technického ústavu ve Slavičíně, který podle něj odváděl nekvalitní práci.

V Květné byl muniční sklad desítky let, zrušen byl teprve loni. Poté, co ve Vrběticích explodovaly desítky tun munice, má nyní část obyvatel Květné a okolních obcí ze znovuobnovení provozu obavy.

Starostové z oblasti i pardubické hejtmanství požadují po státu, aby garantoval bezpečnost uložené munice a evidenci jejího množství a druhu. Nesmí být překročena minimální vzdálenost pro jednotlivá skladiště nebo skladována neznámá a neprověřená munice. Příjem, skladování, výdej a manipulaci musí provádět příslušníci armády nebo policie. Na místě by podle nich měla být rovněž vybavená profesionální hasičská jednotka. Munice by měla být v Květné nanejvýš do konce příštího roku, pak by areál mělo převzít ministerstvo vnitra.

Zatím o požadavcích rozhodnuto nebylo. "Nemyslíme si ale, že by to bylo nějak zanedbané. Jestli to bude splněno o týden dřív nebo později není rozhodující. Munice z Vrbětic tady bude až v příštím roce, možná až v únoru nebo květnu," řekl ČTK starosta Květné Petr Škvařil.

Jeho místostarosta Vojtěch Pražan, který od roku 1992 v muničním skladu pracoval 20 let a odpovídal za skladování, ošetřování, výdej a příjem munice, považuje areál za velmi zachovalý. "Podle mne stačí udělat nové revize hromosvodů, rozvodů elektřiny a požárního zabezpečovacího systému, vyčistit okapy a posekat bezpečnostní pás kolem budov," řekl ČTK Pražan, kterého ministerstvo obrany požádalo, aby od ledna znovu v Květné dohlížel na správné uložení munice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama