Ve Vrběticích přes noc opět klid, střežení areálu je v gesci Armády ČR

Zlín - Podle informací zlínské policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové byl i v noci na dnešek v areálu muničních skladů ve Vrběticích klid. Zatím poslední neřízený výbuch byl zaznamenán v pátek ve 22:45. Pyrotechnici stanovili bezpečnostní devítidenní lhůtu bez náhodné detonace. Ochrana areálu je od včerejška v gesci Armády ČR.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku
doporučujeme

Pyrotechnici se nyní soustřeďují na kontrolu okolí vně areálu. Po uplynutí lhůty vyčistí od rozházené munice příjezdové komunikace ke skladům, okolí cest a skladů. Vybudují i točnu pro nákladní automobily a techniku. V případě příznivého počasí by se podle policie munice z Vrbětic mohla začít odvážet začátkem příštího roku. Podle zprávy ministerstva vnitra bylo v 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, který zahrnoval 1000 tun výbušniny.

Včera zahájilo na 180 vojáků z jednotek 7. mechanizované brigády střežení areálu. Vojáci ze 73. tankového praporu z Přáslavic, které doplnili příslušníci ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic, zaujímali od pondělního rána stanovená postavení. Další téměř dvě desítky vojáků tvoří příslušníci řídícího centra a logistického zázemí. V areálu muničního skladu tak od včerejška působí téměř 200 vojáků, uvedlo Ministerstvo obrany.

„Máme připravené potřebné zázemí jak pro vojáky, tak pro příslušníky všech zasahujících složek IZS. Rovněž je dobudované místo velení. Svého zástupce budeme mít také ve společném centru řízení, kde jsou zastoupeny všechny složky," informoval zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel Společného operačního centra generálmajor Jiří Baloun, který zodpovídá za nasazení vojáků, přítomné členy Výboru pro obranu Parlamentu ČR, konkrétně jeho předsedu Davida Kádnera a místopředsedu Bohuslava Chalupu, kteří sledovali aktuální situaci ve Vrběticích.

„Ochrana vnějšího perimetru je od včerejška v gesci armády České republiky," konstatoval zástupce velitele zásahu plukovník Jindřich Kučera. Vojáci v pondělí postupně převzali střežení areálu muničního skladu od Policie ČR. Podle plukovníka Kučery bude mít Policie ČR v prostoru již jen cca 50 policistů. „Budeme zde mít dvě zásahové jednotky a dvě mobilní hlídky, které budou operovat z Haluzic a Vrbětic," dodal plukovník Kučera.

Pro obyvatele obcí znamená přítomnost armády větší jistotu. Stále se ale musejí smířit s omezením v podobě uzavření komunikace od Lipové směrem na Haluzice, která zasahuje do bezpečnostního okruhu.

Sklad číslo 16, který s 58 tunami vojenského materiálu, tedy munice i zbraní, vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s 98 tunami vojenského materiálu explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama