Květná se chystá na transport munice, Stropnický uklidňuje okolní obce

Květná (Svitavsko) - Muniční sklad nedaleko obce Květná na Svitavsku, kam by se měla zřejmě v lednu příštího roku převézt munice z Vrbětic, dnes navštívil ministr obrany Marin Stropnický.

Ministr obrany Martin Stropnický mezi vojáky
doporučujeme

Ministra doprovázel jeho náměstek Tomáš Kuchta, který potvrdil, že prostory v Květné by mohly být připraveny na první transport munice z Vrbětic už ke konci letošního roku. „Od začátku listopadu, kdy jsme navrhli vládě využít zdejší bývalý vojenský sklad, tady objekty, které k tomuto účelu sloužily do loňského roku, připravujeme," uvedl náměstek.

Také proto, že armáda zdejší areál opustila poměrně nedávno, by podle náměstka Kuchty nemusely být náklady na znovuotevření z pohledu investic příliš vysoké.

Stropnický přicestoval do Květné, aby se osobně přímo na místě seznámil s aktuálním stavem objektů a možnostmi, jak je hlídat. Areálem ho provedl brigádní generál Milan Schulc, náčelník Vojenské policie, jejíž příslušníci už dnes sklady střeží. Děje se tak pod velením Policie ČR, a to proto, že – jak ministr zdůraznil – munice dnes patří soukromým firmám.

Před jednáním se starosty přilehlých obcí a zastupiteli Květné a města Poličky ministr obrany sdělil, že vnímá zcela legitimní obavy místních obyvatel po událostech z Vrbětic, a proto by rád tady tyto obavy rozptýlil.

„Dnešní jednání se starosty z okolních obcí i panem senátorem Radko Martínkem probíhalo v konstruktivním duchu. Důvěra ve vojenský muniční sklad je řádově vyšší než v nějaký jiný, a to je třeba zdejším lidem vysvětlit a především udělat taková opatření, aby neměli žádné důvody k obavám," zdůraznil ministr, podle kterého je výhodou, že lidé zde donedávna s vojenským muničním skladem žili, a tudíž v nich nevzbuzuje hrůzu. O ministerské návštěvě informuje server acr.army.cz.

"Počet lidí, kteří tam budou v první fázi pracovat, zatím nevím. Odhaduji, že pro vlastní manipulaci jich bude stačit pět. Rád bych oslovil bývalé zaměstnance, ale ti, kteří práci mají, tam na půl roku až rok nepůjdou," uvedl pro ČTK místostarosta Květné Vojtěch Pražan. V úvahu podle něj připadají spíše bývalí pracovníci bez zaměstnání.

Do budoucna by mohl sklad jako jediný v České republice spadat pod Integrovaný záchranný systém a mohlo by se zde skladovat třeba i zboží zabavené celníky nebo materiál pro další složky ministerstva vnitra. "Po roce 2016 se mluví o nějakých desítkách míst, to už by pro zaměstnanost v Květné a okolí bylo významné," řekl Pražan.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama