Za Vrbětice padají hlavy: Šéf VTÚ končí ve funkci, nejspíš nebude jediný

Praha - Ředitel Vojenského technického ústavu (VTÚ) Václav Irovský k 31. prosinci ve funkci končí, řízením bude zatím pověřen současný ředitel správního úseku VTÚ Jiří Protiva.

Martin Stropnický, ministr obrany ČR
doporučujeme

Areál VTÚ není armádním již od roku 2006. VTÚ je sice státním podnikem zřizovaným Ministerstvem obrany, ovšem jako jiné státní podniky má vlastní právní subjektivitu a pravomocí ministra směrem k VTÚ je pouze odvolání a jmenování jeho ředitele.

Irovský tento měsíc v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že ústav od roku 2013, kdy pod jeho správu areál muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku přešel, nic nezanedbal. Ústav podle něj od loňského ledna dvakrát opravoval plot okolo areálu, v němž letos vybuchly dva sklady, které si pronajímala ostravská společnost Imex Group.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) již dříve uvedl, že ve funkci má skončit také ředitel pobočky VTÚ - Vojenského ústavu výzbroje a munice (VTÚVM) Slavičín Zbyněk Eiselt, který podle něj odváděl nekvalitní práci. Právě tento odštěpný závod pronajímá areál muničních skladů ve Vrběticích.

Mluvčí ústavu Pavel Lang dnes řekl, že Eiselt ještě nerezignoval, ale počítá se s tím. Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany minulý týden uvedla, že Eiselt při jednání dozorčí rady potvrdil svůj úmysl odstoupit z postu ředitele v nejbližších dnech. Stropnický ho kritizoval za komunikaci firmy s okolím areálu.

Lang dnes informoval i o změně v dalším z odštěpných závodů VTÚ. K 3. prosinci byl podle něj jmenován Jiří Čuma ředitelem Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany, zároveň byl pověřen řízením úseku komunikačních a informačních systémů. Jeho předchůdce František Padělek totiž uspěl v komunálních volbách a teď je místostarostou Roudnice nad Labem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama