Převoz munice do Květné: Spočítáme každou minu, slibuje Chovanec. Termín nejasný

Květná/Zlín/Praha - Převoz munice z Vrbětic na Zlínsku do Květné na Svitavsku v druhé polovině ledna musí provázet velká bezpečnostní opatření, řekl dnes ČTK starosta Květné Petr Škvařil. Právník společnosti Imex Group Radek Ondruš ale tvrdí, že lednový termín pro přepravu munice je nereálný.

Ilustrační foto
doporučujeme

Bezpečnostní rada státu v noci na dnešek uvedla, že odvoz vojenského materiálu bude z Vrbětic zahájen nejdříve ve druhé polovině ledna. Většinu si odvezou jeho vlastníci - obchodní firmy. Zhruba 2800 tun munice společnosti Excalibur Army se na přechodnou dobu převeze do skladu v Květné. Hejtman Pardubického kraje Netolický, který se zasedání bezpečnostní rady zúčastnil, uvedl, že pyrotechnici zkontrolují veškeré navážené bedny munice.

"Spočítáme každou bednu, každý náboj, každou minu, která se bude odvážet. Udělá se precizní kontrola, to můžeme veřejnosti slíbit. A udělá se harmonogram odvozu za účasti policistů," slíbil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Sklad již byl nedávno uveden do provozu a střeží jej vojenská policie. Zprovoznění skladů pro munici bude nejspíš stát do 20 milionů korun. V rozsáhlém areálu o rozloze 215 hektarů se využijí hlavně objekty, které jsou vzdálenější od obydlených oblastí. Nejbližší domy v Květné jsou asi půl kilometru od bývalých skladů munice, což je ještě blíže než ve Vrběticích. Další sklady se soukromou municí na území Pardubického kraje hejtmanství prověří.

Právník Imex Group Ondruš tvrdí, že většina munice, kterou společnost ve Vrběticích má, je už prodaná. "Chceme to odvážet už dávno. Naši zákazníci na své zboží čekají. Nikdo s námi ale nekomunikuje," řekl. Do Květné by podle něj měla firma Imex Group převážet maximálně 200 tun munice.

Zbytek munice chce přepravit přímo k zákazníkům. "Část půjde i do zahraničí," řekl. A v tom vidí hlavní problém. "Během tří týdnů nemůžeme stihnout vyřídit všechny potřebná povolení pro mezinárodní přepravu," uvedl. Dodal, že firma ale nic oficiálně o zahájení transportů neví. "Nikdo nás nekontaktoval. Budeme proto psát veliteli zásahu, aby nám termín sdělil," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama