Vojáci perzekvovaní za totality by se mohli dočkat odškodnění

Praha - Bývalí vojáci, kteří byli za minulého režimu z armády propuštěni z politických důvodů, mají naději na odškodnění. Mohli by pobírat 1500 korun měsíčně k důchodu, stojí v návrhu nového zákona.

Muzeum totalitního režimu Valtice

Týkalo by se to zhruba 2000 žijících vojáků, kteří získali osvědčení o mimosoudní rehabilitaci. Navrhla to skupina poslanců ČSSD a ANO v čele se sociálním demokratem Antonínem Seďou. Obdobnou úpravu navrhovala ČSSD neúspěšně před sedmi lety.

Nynější návrh poslanci zdůvodňují tím, že bývalí vojáci si zaslouží kompenzaci za újmy, které jim komunistický režim způsobil. Byly degradováni na občany druhé kategorie, "dostali se pod kontrolu Státní bezpečnosti, jejich dětem byla upírána možnost studovat na vysokých a někdy i středních školách".

Celkem bylo podle předlohy politicky rehabilitovaným vojákům a občanským zaměstnancům ministerstva obrany v roce 1991 vydáno 9138 osvědčení o mimosoudní rehabilitaci. Ke konci loňského roku žilo jen 2127 rehabilitovaných, jejich průměrný věk je 82,5 roku. Návrh počítá také s tím, že příspěvek v poloviční výši by mohlo dostávat zhruba 500 vdov či vdovců po komunisty propuštěných vojácích.

Odškodnění ve formě příplatku k důchodu by tak podle navrhovatelů mohlo představovat náklady na státní rozpočet ve výši kolem 42,8 milionů korun ročně.

První vlna čistek zasáhla především ty důstojníky a generály, kteří zastávali nejvyšší funkce a KSČ je již před únorem 1948 považovala za své ideové protivníky. V dalších vlnách se obětí stávali především důstojníci na stále nižších stupních velení. Nešlo pouze o vojáky z našich západních jednotek, ale o příslušníky všech složek zahraničního i domácího vojska. Začalo také umělé spojování důstojníků do tzv. protistátních skupin, které měly vazby i na civilní sektor. K vynucení "přiznání" se používaly stále brutálnější metody a výše trestů za stejná "provinění" měla stoupající tendenci, píše server veterani.army.cz.

Čs. armáda však byla nejen obětí politické perzekuce, ale sama se na ní také aktivně podílela, především ve vztahu k vojákům základním služby a vojákům v záloze. Již od jara 1948 se hledaly formy a způsoby vojenské základní služby pro tisíce branců, kteří byli shledáni tzv. politicky nespolehlivými. Výsledkem bylo vytvoření nechvalně známých pomocných technických praporů (PTP), vojenské obdoby civilních táborů nucené práce. Do nich byli povoláváni na časově neohraničené výjimečné vojenské cvičení také vojáci v záloze, které komunistický režim potřeboval potrestat a především izolovat. Také v tomto případě pocítila perzekuci většinou i rodina a různé formy pronásledování neskončily s propuštěním do zálohy.

Policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti vraha českého psovoda

20.06.2021 19:18 Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána,…

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Související:

Právě se děje