Generál Pavel udělal přepadovku ve Vrběticích

Vlachovice - Vojáky střežící muniční areál ve Vrběticích na Zlínsku dnes neohlášeně navštívil náčelník generálního štábu Petr Pavel. Prohlédl si zázemí a navštívil i vojáky na patrolách, uvedla Česká televize (ČT). Generál se domnívá, že ve Vrběticích armáda supluje práci policie.

Armádní generál Ing. Petr Pavel, M. A., Náčelník Generálního štábu Armády České republiky
doporučujeme

Vojáci mají podle Pavla ve Vrběticích podmínky srovnatelné s tím, jaké mají na zahraničních misích, ovšem s tím rozdílem, že zde nejsou ohrožováni nepřáteli. Chválil vstřícnost zdejších lidí, kteří na Štědrý den vojákům přinesli cukroví, uvedla ČT.

Už dříve náčelník generálního štábu řekl, že ve Vrběticích armáda zbytečně supluje práci policie. Podle ČT si Pavel myslí, že současná podoba areálu není příliš účinná a že by se vojáci měli prioritně věnovat výcviku a přípravě na vojenské mise.

Pavel předpokládá, že počet vojáků ve Vrběticích se výrazně sníží hned poté, co se ujasní, jaká munice je ve vrbětickém areálu skladována a kdy se bude odvážet, uvedla ČT. "Jakmile bude znám obsah (skladů), pak může podle mého názoru přejít sklad a kompletně celý areál na standardní režim střežení," řekl šéf generálního štábu.

Policie předpokládá, že areál bude na odvoz munice připraven v lednu. Policejní a vojenští specialisté začali v pondělí s čištěním lesů a luk v okolí obcí uvnitř oblasti, která je uzavřena páskami. Postupují od nejvzdálenějších míst na hranici hlídaného prostoru směrem dovnitř areálu, v práci pokračují i během vánočních svátků. Munici, která nebude schopná převozu, pyrotechnici zlikvidují v areálu. Ostatní munici uskladní na místě, kde bude připravena k pozdějšímu odvozu.

Všechny sklady munice se zabezpečují podle zákona o zbraních, resp. podle nařízení vlády č. 338/2002 Sb. Jedná se především o samostatné objekty, které jsou chráněny elektronickým zabezpečovacím zařízením a splňují stanovené technické požadavky.

Zákon o zbraních neřeší otázku oplocení konkrétních objektů ani otázku fyzické ostrahy. Tato hlediska jsou klíčová pro vojenské normy, které ovšem nelze na nakládání civilních subjektů s municí vztáhnout.

Zákon o zbraních je koncipován s ohledem na zabezpečení zbraní, nikoli konkrétně munice. Poměrně důsledně jsou zde stanovena pravidla zabezpečení proti neoprávněnému vniknutí či odcizení skladovaných zbraní či munice třetí osobou, avšak pravidla z hlediska prevence a minimalizace dopadů náhodného výbuchu uskladněné munice se neřeší vůbec. Tento nedostatek jsme identifikovali v Analýze právní úpravy a působnosti orgánů veřejné moci ve vztahu k nakládání s municí civilními subjekty. Materiál projedná Bezpečnostní rada státu a schválí vláda.

Ministerstvo vnitra a ostatní zainteresované resorty předloží v první polovině roku 2015 příslušné návrhy legislativních změn. Ty budou mj. řešit též právě tuto otázku.

Kontrolu subjektů nakládajících s municí provádí Policie České republiky. Kontrolu subjektů nakládajících s výbušninami vykonávají orgány státní báňské správy. Pokud některé subjekty nakládají s municí i výbušninami, provádí kontrolu paralelně oba orgány. V případě, že má některý subjekt v držení větší množství stanovených látek (např. výbušnin, ať již samostatných, nebo zalaborovaných v munici), uskutečňují navíc kontrolu tzv. orgány integrované inspekce. Jejich činnost koordinuje Ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí podle zákona o prevenci závažných havárií. Také není vyloučeno, aby kontrolu pronajatých skladovacích prostorů prováděl např. pronajímatel, stoj na webu mvcr.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama