Z areálu ve Vrběticích se dnes ozval výbuch. Co se děje?

Vlachovice (Zlínsko) - Z areálu skladů ve Vrběticích se dnes opět ozval výbuch, tentokrát ale šlo o řízenou detonaci. Pyrotechnici začínají likvidovat poškozenou munici. Ta nepoškozená by mohla být odvezena v polovině ledna. Další exploze mohou následovat, pokud pyrotechnici ještě najdou poškozenou munici, která nebude schopná převozu.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku

Na řízený výbuch dopředu upozornila policie vedení okolních obcí. Tamní obyvatelé, kteří byli také několikrát evakuováni, totiž jakékoliv výbuchy nesou špatně. "Věděli jsme o tom, dali jsme to na internet, hlásili jsme to také rozhlasem," řekl dnes ČTK starosta sousední Lipové Miroslav Pala.

Pyrotechnici pracovali i o vánočních svátcích. "Přibrzdilo je jen sněžení na Štěpána, ale skutečně jen na chvíli. Brzy se pracovalo ve standardním režimu," uvedl zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Policejní a vojenští specialisté začali v pondělí čistit lesy a louky v okolí obcí uvnitř oblasti, která je uzavřena páskami. Postupují od nejvzdálenějších míst na hranici stanoveného perimetru směrem dovnitř areálu. Munici, která nebude schopná převozu, pyrotechnici zlikvidují přímo v areálu, munici schopnou převozu uskladní na místě, kde bude připravena k pozdějšímu odvozu.

Podle zprávy ministerstva vnitra bylo v 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, který zahrnoval 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek půjde do skladů v Květné na Svitavsku. Asi 14 kilometrů dlouhý bezpečnostní okruh střeží armáda. Na místě je asi 200 vojáků.

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel je navštívil nečekaně ve čtvrtek. „Vojáci se střídají v současné době na stanovištích po šesti hodinách. Pokud dojde ke zhoršení počasí, může se interval střídání upravit," uvedl poručík Jan Mikláš na základně v Haluzicích a seznámil generála Pavla s počtem stacionárních a mobilních stanovišť a s místy, která jsou zajištěna technickými prostředky.

„Je to poměrně náročné. Když jdete v lese, musíte být neustále bdělý a sledovat určený prostor a naslouchat. Za šestihodinovou směnu nachodím zhruba 14 až 15 kilometrů," konstatoval velitel družstva rotný Leoš Posák a uvedl, že je potom každý rád, když si může odpočinout. Vojáci mají v jednom ze stanů vybudované odpočinkové zázemí, kde mají k dispozici televizi a přístup na internet.

Stravu, která je vojákům dovážena z civilního sektoru, připravuje vojákům v Haluzicích velitelka hospodářského družstva rotná Pavla Ševčíková. „Na Štědrý den jsme měli tradiční bramborový salát, ke kterému jsme si mohli vybrat buď kapra nebo kuřecí řízek," popisuje s tím, že každý obdržel i vánoční balíček a místní obyvatelé přinesli vojákům cukroví. Vánoce se svými blízkými však oslaví až po svém návratu 29. ledna, kdy jí a jejím kolegům zde končí služba, informuje web Ministerstva obrany.

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Do Česka dnes dorazí první část amerického vojenského konvoje

22.05.2021 07:44 Do Česka dnes večer dorazí první část amerického vojenského konvoje mířící na cvičení NATO v…

Související:

Právě se děje