Sníh-nesníh, pyrotechnici ve Vrběticích dál čistí cesty

Vlachovice (Zlínsko) - Venku chumelenice, blíží se novoroční oslavy, pyrotechnici ale pokračují v čištění areálu s muničními sklady ve Vrběticích na Zlínsku. Soustředí se na cesty v areálu, aby byly bezpečně sjízdné. Začíná se také řešit oškodnění fyzických osob.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku
doporučujeme

V sobotu pyrotechnici v areálu řízeně odpálili poškozenou munici, která nebyla schopná převozu. "Další řízené výbuchy se zatím neplánují," uvedl zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Policejní a vojenští specialisté pracovali nejdříve v lesích a na loukách v okolí obcí uvnitř oblasti, která je uzavřena páskami. Postupují od nejvzdálenějších míst na hranici stanoveného perimetru směrem dovnitř areálu. Munici, která nebude schopná převozu, pyrotechnici zlikvidují přímo v areálu, munici schopnou převozu uskladní na místě, kde bude připravena k pozdějšímu odvozu.

Areál byl po říjnovém výbuchu už připraven k odvozu munice, překazila to ale prosincová exploze. Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Asi 14 kilometrů dlouhý bezpečnostní okruh střeží armáda. Na místě je vždy kolem 200 vojáků. Dnes se mají vojáci vystřídat, na místě jsou vždy šest až osm dní.

Nadále se řeší možné odškodnění obyvatel okolních obcí, kteří museli být třikrát evakuováni, i tamních firem. Odškodnění fyzických osob bude řešit krajský úřad. Vedoucí poradců ministra obrany Bohuslav Dvořák, který byl pověřen evidováním škod, dnes ČTK řekl, že neexistuje žádný právní rámec, který by řešil plošné odškodnění obyvatel, kteří podle starostů utrpěli psychickou újmu. Doposud se taková věc nikdy neřešila, proto se bude muset hledat řešení odpovídající právu.

Dosud není jasné, kdo nese za mimořádnou událost ve Vrběticích odpovědnost. K úpravě legislativy by mělo docházet na základě širší právní analýzy, není možné koncipovat změnu systému na základě ojedinělého případu. Skutečnosti, které vedly k výbuchu skladu č. 16 a skladu č. 12 ve Vrběticích, představují právě takové případy. To, jaký konkrétní mechanismus k těmto explozím vedl, je předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení, uvedlo Ministerstvo vnitra na svém webu.

Na druhé straně zde ale existuje řada skutečností, které lze již dnes podrobit analýze a vyvodit z nich s přihlédnutím k aktuálním událostem konkrétní a jednoznačné závěry. Prioritou pro vládu České republiky v tomto ohledu byla především analýza právních norem, které se aktuálně na nakládání s municí v České republice vztahují.

Do budoucna bude nepochybně zapotřebí stanovit konkrétní a jednoznačná pravidla přímo pro nakládání s municí především v oblastech, jako je zabezpečení skladované munice, stanovení maximálního množství společně skladovatelné munice, omezení jiných činností v objektech, kde je munice skladována, apod.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama