Lidé neberou ohledy, zábavní pyrotechnika děsí Vrbětice

Vlachovice - Pyrotechnici dále čistí areál s muničními sklady ve Vrběticích na Zlínsku. Kvůli sněhu ale nemohou pracovat v otevřeném prostoru v rojnicích, soustředí se na čistění komunikací a prohlídku objektů v areálu. Okolní obce odvolaly silvestrovské oslavy spojené se zábavní pyrotechnikou. Některým lidem ale ohleduplnost nic neříká.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku
doporučujeme

Poškozenou munici, která není schopná převozu, musí pyrotechnici zlikvidovat na místě. Poslední takový řízený výbuch se ozval z areálu v sobotu. Munici, kterou bude možné převézt, pyrotechnici uskladňují.

Areál byl po říjnovém výbuchu, kdy explodoval sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a zbraní, už připraven k odvozu munice, překazila to ale 3. prosince další exploze. Tehdy vybuchl sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu.

Hejtman Zlínského kraje ani vláda České republiky neshledali naplnění podmínek, se kterými krizový zákon spojuje vyhlášení krizového stavu. Situace se řešila jako mimořádná událost podle zákona o integrovaném záchranném systému, nikoli jako krizová situace v režimu krizového zákona.

Policie České republiky buduje od počátku roku 2014 komplexní informační systém – centrální registr zbraní, který byl spuštěn 1. července 2014. Podnikatelé v oboru zbraní a střeliva měli povinnost informovat policii o zbraních a střelivu, resp. munici, jejichž jsou držiteli, a to nejpozději do konce září tohoto roku. Před 1. červencem 2014 nebyla munice vedena v žádném policejním informačním systému, uvedlo na svém webu Ministerstvo vnitra ČR.

Každý výbuch se musí prověřit

Již před vánočními svátky poslali starostové obcí u Vrbětic výzvu dalším obcím a městům v regionu, aby neorganizovaly oslavy konce roku spojené s ohňostroji nebo používáním zábavní pyrotechniky. Obce tuto výzvu vyslyšely. Z větších měst v okolí tak nebude žádný silvestrovský ohňostroj například ve Valašských Kloboukách. Neodpalování petard je podle tamní radnice jedním ze způsobů, jak vyjádřit všem postiženým solidaritu. Zřejmě nejbližší ohňostroj bude na Silvestra ve Slopném, na Nový rok pak v Dolní Lhotě u Luhačovic.

Žádost směřovala také k samotným obyvatelům. "Přesto se však najdou tací, kterým je ohleduplnost cizí," podotkl zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš, podle nějž se z okolí Vrbětic občas nějaké výbuchy z pyrotechniky ozvou. "Není to příjemné. Nejen pro místní obyvatele, kteří jsou na to citliví, ale i pro pyrotechniky, kteří musí každý výbuch prověřit," podotkl mluvčí.

V samotných Vrběticích je podle starosty Zdeňka Hověžáka relativní klid. "Různé petardy se ozvou jen ojediněle, něco je občas slyšet z okolí. Ale jsou to spíš jednotlivci," řekl dnes Hověžák. Policisté ani obce nemohou lidem pyrotechniku zakázat, obce by musely přijmout vyhlášku v tomto znění, proto se starostové na občany a další obce v okolí obrátili s výzvou a prosbou. Použití zábavní pyrotechniky však není postižitelné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama