Výpovědi svědků střelby v Brodě se liší. Chovanec má vysvětlení

Praha - Výpovědi svědků úterní tragédie v uherskobrodské restauraci se rozcházejí. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je tak tomu proto, že jsou lidé v šoku. Případ se nicméně ještě stále vyšetřuje.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Pietní místo poblíž restaurace Družba v Uherském Brodě, kde 24. 2. 2015 byla spáchaná masová vražda osmi lidí.
doporučujeme

"Lidé byli pod obrovským tlakem, dnes se jim některé věci zpětně vracejí. Musejí podat výpovědi u policie, pod dozorem státního zástupce," uvedl dnes Chovanec v televizi Prima.

Výpovědi podané na policii mohou podle něj změnit minutovník událostí, s nímž vyšetřovatelé pracují. "Pokud bude změněn, předstoupíme před veřejnost a řekneme: ano, policie mohla pochybit v tomto časovém sledu. Ale nechme, aby se to vyšetřilo," řekl ministr.

Rozpory jsou podle něj i ve výrocích muže, který část útoku přežil zavřený na toaletě. Dnes na Primě postup policie kritizoval. Policisté podle něj věděli, kde se skrývá, ale nepomohli mu. "Policie pro mě vůbec nic neudělala". Kromě policie v telefonoval i manželce, byl s ní po celé dvě hodiny, kdy se ukrýval, v kontaktu. Policie manželku stále nevyslechla, i když policii informovala, že tam jsem živý a zdravý, řekl dnes.

"Policie si do poslední chvíle myslela, že tam jsou živí lidé a že vyjednávají s pachatelem, který bude chtít výkupné nebo bude chtít nějak komunikovat a bude tendence a snaha, aby se lidé dostali zdraví ven," uvedl ministr. Hlavní motiv policie podle něj byl zachránit životy, policisté prý nemohli vědět, že v době, kdy pachatel komunikuje s médii i policisty, lidé již nejsou naživu.

Postup policie hájil i krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. "Hlídka si oblékla vestu, vzala pistole a utíkala na místo činu. Pachatel je viděl, zahájil proti nim palbu, jen souhrou šťastných náhod není nikdo z policistů mrtvý nebo zraněný," uvedl Tkadleček. Připomněl, že policisté v podobné situaci volí z několika variant zákroku. "První varianta u čisté verze aktivní střelec je útok, střelba, v podstatě pudové řešení situace. Druhá je vyhodnocení situace, určitá taktická přestávka, vyžádaní posil, zaujetí nových pozic a znovu řešení situace," řekl. Nejčastější je podle něj kombinace těchto dvou metod - tak tomu bylo i v Uherském Brodě.

"O útok aktivního střelce se z pohledu policie jednalo prvních 15 minut, což je neuvěřitelně krátká doba. Od 13:05 se jednalo o vyjednávání. Kombinujeme útok aktivního střelce s vyjednáváním. Dokud je jakákoli šance vyjednat propuštění rukojmích, vyjednat ošetření zraněných, živí mají přednost před mrtvými," řekl .

Právě ústup policie kritizují svědci střelby i policejního zákroku. Zásahová jednotka vnikla do budovy po 14:20. Mezitím policie s pachatelem vyjednávala, protože se domnívala, že drží živá rukojmí. Dosavadní informace ale naznačují, že pachatel vraždil hned poté, co přišel na místo. Kuchařka z restaurace ale v pátek televizi Prima řekla, že výstřely byly slyšet i poté, co se stáhla první policejní hlídka.

Jaký byl časový průběh tragické události?

Integrované operační středisko KŘP Zlínského kraje od 12:30 do 17:30 hod. dne 24.2.2015 vyřídilo asi 500 telefonických hovorů, většina se týkala zásahu v Uh. Brodu. Z dokumentace dle Policie.cz vyplývají následné časy:

12:38 - Policie dostala první telefonickou informaci o střelbě v restauraci Družba.

12:43 - Policii se ozval muž, který byl ukrytý na toaletě restaurace, a začal s policisty komunikovat.

12:45 - Zahájena spolupráce s Městskou policií, žádost o hlídku na místo.

12:47 - K restauraci dorazila první policejní hlídka.

12:50 - Policisté vešli do restaurace, kde na ně pachatel začal střílet. Hlídka se stáhla a zavolala posily.

12:55 - Na místo přijeli další policisté.

12:56 - Do televize Prima volal muž, který uvedl, že má pistoli a rukojmí a že se zařídí po svém. Podle redaktora Primy Pavla Lebdušky televize ve 12:59 kontaktovala policii.

12:56 - Policisté si vyžádali zásahovou jednotku z Brna.

13:05 - Policie získala telefonní kontakt na střelce.

13:07 - Policejní vyjednavač navázal telefonický kontakt se střelcem. Muž tvrdil, že drží rukojmí a je ochoten vyjednávat.

po 14:00 - Vyjednavač konstatoval, že komunikace s pachatelem přestává být smysluplná. Muž nebyl ochoten propustit rukojmí, která podle svých slov držel, ani dovolit ošetření zraněných.

14:13 - Pachatel přestal komunikovat.

14:15 - Telefonická komunikace byla ukončena.

14:21 - V mezidobí se policisté pokusili navázat ještě osobní kontakt z okna, vzápětí ale zazněl z restaurace výstřel. Policejní zásahová jednotka vnikla do budovy.

14:23 - Objekt byl zajištěn; policisté našli uvnitř devět mrtvých včetně střelce a nezraněného muže, který se schovával na toaletě. Dalším osmi lidem se podařilo z restaurace utéct během střelby.

17:04 - Státní zástupce Roman Kafka potvrdil osm obětí i smrt střelce.

17:15 - schůzka na OOP Uh. Brod za účasti MV, PP, velitele zásahu, vedoucího ÚO Uh. Hradiště, starosty Uh. Brodu a senátora Kunčara a tiskových mluvčí.

23:05 - Policie zahájila zásah v domě, kde střelec bydlel spolu se svou manželkou. Ta odpoledne odmítla policisty do domu vpustit.

23:39 - Policisté a záchranáři vyvedli z domu manželku střelce a odvezli ji na psychiatrii.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká armáda koupí 3D radary za 3,5 miliardy. Metnar podepsal smlouvu

05.12.2019 14:38 Česká armáda koupí od Izraele osm mobilních 3D radiolokátorů za 3,5 miliardy korun. První z radarů…

Machinace s vojenskou techniku? Dosavadní vyšetřování je fiasko, kauza se…

02.12.2019 08:40 Případ údajných machinací s vojenskou technikou, v němž jsou podezřelí čtyři bývalí vysocí…

O kolik si polepší policisté? Ministerstvo vnitra předložilo návrh

30.11.2019 14:10 Policistům by se od ledna příštího roku měly zvýšit platy o 1500 korun. Počítá s tím nařízení,…

NATO slaví 70 let. Česko zvýší příspěvek, Zeman a Trump se neshodnou kvůli…

30.11.2019 10:29 Česká republika zvýší svůj příspěvek do rozpočtu Severoatlantické aliance. Nově by do společné kasy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama