Vláda odmítla nová pravidla nakládání s DNA, prý omezují lidská práva

Praha - Se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat poslanecký návrh, který má uzákonit pravidla pro činnost policejní databáze DNA a pro zpracování genetických vzorků a profilů i jejich likvidaci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Autoři tvrdí, že bez zákonné úpravy se budou citlivé osobní údaje dál zpracovávat bez dostatečného právního titulu, což odporuje standardům pro omezení lidských práv. Kabinet se dnes ale podle informací ČTK postavil proti návrhu.

Ochranu práv stíhaných lidí je nutné poměřovat zájmem společnosti i právy obětí trestných činů, stálo už v předběžném stanovisku pro ministry. Vládní legislativci poukázali na nynější úpravu v zákonech o policii a o ochraně osobních údajů a v trestním řádu, která je podle nich dostatečná. Poslanecký návrh zákona by prý policii zamezil uchovávat profil DNA pachatelů majetkové a hospodářské trestné činnosti. Výrazné omezení by se týkalo i pachatelů násilné a sexuálně motivované trestné činnosti, uvedlo předběžné stanovisko.

"V zákoně je zejména nutné upravit jasná pravidla pro okruh osob, jejichž profily DNA mohou být uloženy v databázi, pro jaké účely a jakým způsobem mohou být v databázi uchovávány, kdo má do databáze přístup a jaká jsou pravidla jejich likvidace," stojí v důvodové zprávě předlohy, kterou podepsalo šest desítek poslanců koalice i opozice v čele s Danielem Kortem (TOP 09).

Témata: Vláda ČR | DNA | Policie ČR
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Murček se ujal funkce náčelníka Vojenské policie, byl v pěti zahraničních…

15.02.2019 17:04 Funkce náčelníka Vojenské policie se dnes ujal Miroslav Murček. Ráno ho do ní uvedl ministr obrany…

Příliš tvrdý zákrok policistů? Mladíka kvůli prkotině fackovali a škrtili,…

15.02.2019 11:47 Státní zástupkyně dnes navrhla podmíněné tresty a pětiletý zákaz činnosti policistům Janu…

Chorvatští fotbaloví fanoušci se v Plzni střetli s policií

14.02.2019 20:34 Aktualizováno Policie v Plzni musela v podvečer zasáhnout proti fotbalovým fanouškům Dinama Záhřeb. ČTK to řekla…

Plyn nebo varna drog? Policie řeší výbuch v Náchodě. Jedna žena je zraněná

14.02.2019 19:56 Aktualizováno V panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě dnes odpoledne možná vybuchla varna drog. Hasiči krátce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama