Korupce na resortu obrany? Česko bylo zařazeno do pásma se středním rizikem

Praha - Transparency International Velká Británie dnes zveřejnila Index transparentnosti a integrity resortů obrany pro státy NATO a partnery. Česko se umístilo ve 3. pásmu jako země se středním rizikem korupce. Zařadila se tak do stejné skupiny např. s Maďarskem či Francií, ale do horší skupiny než je Polsko. Do elitní skupiny A se dostala jenom Velká Británie. Celkové hodnocení se od roku 2013 nezměnilo. Předkládané hodnocení odráží zejména situaci roku 2014, kdy se Index zpracovával.

Ilustrační foto

„Zhoršená bezpečnostní situace ve světě, zvyšování zájmu o obranu země a posilování Armády České republiky zintenzivňuje i význam efektivního nakládání s veřejnými prostředky na obranu. Srovnání toho, jak je Česká republika ve srovnání s dalšími zeměmi NATO připravena odolávat rizikům korupce, je proto mimořádně aktuální," říká Radim Bureš, programový ředitel Transparency International.

Index sleduje státy z pohledu pěti hlavních rizik. Jedná se o rizika korupce spojená s politickou kontrolou, financováním, personální politikou, rizikem při působení v zahraničních operacích a rizika spojená s veřejnými zakázkami. Ve všech oblastech jsou státy členěny do skupin A – F podle míry rizika., kdy A je nejlepší hodnocení.

Zatímco v průměru dosáhla Česká republika rizika C (střední), ve dvou oblastech (rizika spojená s politickou kontrolou a rizika spojená s financováním byla ČR zařazena do lepší skupiny B. Naopak v jiných dvou oblastech (rizika spojená s účastí na zahraničních operacích a rizika spojená s veřejnými zakázkami) spadla do kategorie D (vysoké riziko korupce).

Umístění ve skupině C (střední riziko) je možno považovat za přijatelný výsledek, ve stejné skupině je např. Maďarsko a Litva, ale i Francie, Itálie či Řecko. Z nových členů NATO se v lepší skupině B nalézá Polsko a Lotyšsko.

Co by mělo Česko zlepšit?

Jakkoli je legislativní rámec parlamentního dohledu nad ozbrojenými složkami považován za uspokojivý, jeho reálný výkon je rozpačitý. Kritizována je absence základních strategických dokumentů směřování armády. Strategické dokumenty jako Národní strategie vyzbrojování a Bílá kniha o obraně nejsou ucelené a neovlivňují konzistentně politická a rozpočtová rozhodnutí. Pozitivně je hodnocen Resortní interní protikorupční program, informuje transparency.cz.

Objevila se podezření, že některá jmenování do funkcí proběhla netransparentně a s podezřením na nepotismus a politické trafiky. Nelze dohledat žádné informace o existenci formálního nezávislého výběru a procesu povyšování. Zpráva na druhé straně vítá novelu zákona 221/1999 Sb., o vojácích z povolání a nastavení kariérního řádu.

Trvalým problémem jsou vojenské akvizice. Kritizováno je např. v minulosti povinné využívání zprostředkovatelů pro nákup vojenské techniky a materiálu.

Poslední oblastí, kde se doporučuje zlepšení, je oblast protikorupčních školení. Zvláštní pozornost je pak věnována protikorupční přípravě vojáků vyjíždějících na zahraniční mise. Právě pravidelná protikorupční školení a odpovědná příprava na zahraniční mise i v oblasti možné korupce jsou zdůrazňována jako příklady dobrá praxe států NATO, kterou by ČR měla převzít.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška je cílem úřadu nastavit maximálně otevřený a transparentní systém modernizace a vyzbrojování armády. Poznamenal, že ministerstvo má odpovídající strategické dokumenty připravené, a to již schválený Dlouhodobý výhled pro obranu 2030 a Koncepce výstavby Armády České republiky, kterou se brzy bude zabývat vláda. Dodal, že ministerstvo plánované akvizice průběžně zveřejňuje.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Politici ocenili společné vystoupení Fialy a Babiše na podporu očkování

30.11.2021 12:26 Jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) a odcházející premiér Andrej Babiš (ANO) společně podpořili…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Krajský soud potvrdil za vraždu 11 lidí doživotní trest pro žháře z…

30.11.2021 11:46 Krajský soud v Ostravě dnes potvrdil za vraždu 11 lidí doživotní trest pro žháře z Bohumína na…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Policisté budou namátkově kontrolovat otevírací dobu hospod i zákaz pití…

26.11.2021 13:10 Policisté jsou připraveni kontrolovat nová protiepidemická opatření, která začnou platit od…

Policie by mohla při povinném očkování ztratit až 10 tisíc lidí

23.11.2021 16:23 Policie by mohla ztratit až 10.000 lidí, kteří dosud odmítají očkování proti covidu-19. K možnosti…

Metnar vyjádřil hrdost nad tím, jak ozbrojené síly zvládly pandemii

23.11.2021 12:43 Aktualizováno Končící ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) vyjádřil hrdost nad tím, jak ozbrojené síly zvládly…

Budoucnost armády je v technologiích, umělé inteligenci a robotizaci, míní…

23.11.2021 12:22 Aktualizováno Budoucnost armády spočívá v technologiích, umělé inteligenci, bezpilotních prostředcích, laserem…

Armáda začne v úterý kvůli pandemii vypomáhat v dalších 14 nemocnicích

22.11.2021 19:15 Armáda začne v úterý vypomáhat v dalších 14 nemocnicích. Kvůli nedostatku personálu v souvislosti s…

Policisté denně provedou zhruba 6000 kontrol souvisejících s covidem

22.11.2021 12:45 Policisté v souvislosti s epidemií covidu nyní provádějí denně zhruba 6000 kontrol, většinou v…

Armáda vyšle kvůli koronaviru vojáky do dalších sedmi nemocnic

16.11.2021 16:11 Aktualizováno Armáda pošle od čtvrtka vojáky na pomoc dalším osmi nemocnicím zatíženým bojem s pandemií covidu-19…

Testování ve školách odhalilo dalších 3423 nakažených

16.11.2021 12:06 Aktualizováno Druhé kolo testování na covid-19 ve školách v pondělí 8. listopadu odhalilo 3423 pozitivních…

Od pondělí budou kvůli covidu pomáhat v nemocnicích čtyři desítky vojáků

12.11.2021 12:18 Aktualizováno Od pondělí budou pomáhat v moravských nemocnicích kvůli epidemii covidu-19 čtyři desítky vojáků.…

Babiš na Vítkově poděkoval veteránům, Metnar ocenil boj armády s covidem

11.11.2021 12:40 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na pražském Vítkově poděkoval válečným veteránům, připomněl…

Související:

Právě se děje

reklama