Česká armáda má potíž: Noví rekruti propadají u vstupních testů

Praha - Po letech nouze chce armáda mohutně posilovat. Podle představ vlády by mělo do deseti let narukovat minimálně osm tisíc vojáků. A rekrutační kanceláře hlásí, že zájemců je dost. Jenže se ukazuje, že velká část mladých Čechů na službu ve vojsku nemá, píše dnešní MF Dnes.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Armáda České Republiky
doporučujeme

Polovina zájemců neprojde přes lékařské či fyzické testy. Většina z nich selhává u psychotestů. "Z osmi a půl tisíce zájemců, které jsme vloni zařadili do výběru, neuspělo čtyřiatřicet procent při vstupní lékařské prohlídce. A psychická nezpůsobilost je přitom hodně častou příčinou neúspěchu. Z těch, kteří postoupili dále, pak zhruba osmnáct procent nezvládlo test fyzické zdatnosti," potvrzuje alarmující čísla plk. Lenka Šmerdová, náčelnice odboru doplňování personálu české armády.

"V roce 2025 má mít armáda 29 tisíc profesionálních vojáků a k tomu 5 tisíc příslušníků aktivní zálohy," řekl už dříve mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Je tedy otázka, zda se požadovaný počet vojáků podaří sehnat.

Nyní má resort obrany asi 22 tisíc vojáků ve zbrani, a to včetně příslušníků Vojenské policie a Hradní stráže. V porovnání s armádami NATO je to málo. Spolu s Kanadou, která v zahraničí tradičně uplatňuje takzvanou soft power politiku, má Česko po Lucembursku nejmenší podíl vojáků na počet obyvatel.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pavel a Vondra vychvalují americké vrtulníky. S výdaji na obranu už je to…

25.08.2019 21:38 Nižší rozpočet ministerstva obrany může vést k časovému posunutí některých akvizic. V České…

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama