Česko má vrátit uprchlíky do Iráku, říká právnička. Pokud jim ale nehrozí nebezpečí

Praha – Křesťanští uprchlíci z Iráku, kteří stáhli žádost o azyl v České republice, odjeli do Německa a tam podali žádost novou, by se mohli vrátit zpět do Iráku. Právo to dovoluj, je tu však jedna podmínka, varuje Věra Honusková, která se na Právnické fakultě Univerzity Karlovy specializuje na azylové a migrační právo.

Ministerstvo vnitra

Skupina 25 uprchlíků by v případě návratu do ČR z hlediska práva mohla zamířit zpět do Iráku, který je státem původu. Musela by si to ale sama přát, uvedla Honusková, která se na Právnické fakultě Univerzity Karlovy specializuje na azylové a migrační právo. Dokud totiž migrantům důvodně hrozí v domovském státu nebezpečí, ČR je zpátky nesmí poslat bez toho, aby se sami chtěli vrátit.

Projekt na přesídlení 153 iráckých křesťanů organizoval Nadační fond Generace 21, skupina však po odmítnutí azylu v ČR zamířila o víkendu u Okrouhlíku u Jihlavy do Německa. Tam policie skupinu zadržela. Do Česka se měla původně vrátit během pondělí, česká policie měla v plánu umístit je do detence a co nejrychleji vrátit do země původu.

Poslední zprávy však hovoří o tom, že Iráčané požádali v Německu o azyl a německá strana vzala žádost o jejich převzetí zpět. „Je na Německu, zda jejich setrvání z nějakých důvodů nepovolí, může jít kupříkladu o rodinné důvody," řekla Honusková. Právě rodinnými vazbami ve Spolkové republice Německo pode mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové Iráčané žádost o zahájení azylového řízení odůvodnili.

Zemí původu, kam by měli migranti případně zamířit z Česka, je Irák, i když skupina do země přicestovala z libanonského azylu. "Povinna je přijmout je jejich domovská země, to znamená, že to, kam bychom je posílali, by byl pravděpodobně Irák," řekla Honusková. Česko ani nemá právní možnost skupinu poslat jinam, pokud její členové nemají vízum někam jinam, uvedla.

Když skupina odmítla azyl, musela i nadále mít v ČR nějaký status. „V tu chvíli se jim dal výjezdní příkaz, aby mohli opustit republiku, to máte na pár dní, abyste si mohli zařídit potřebné záležitosti a odjet," řekla Honusková.

Podle výjezdního příkazu by uprchlíci měli mířit domů, čehož mohou dosáhnout jakýmkoliv způsobem. "To už je pak jejich věc, jestli riskují, že někde jinde budou mít problémy, protože nemají víza," uvedla Honusková. Při cestě do Německa tak pravděpodobně nedošlo k porušení českých předpisů, ale těch německých.

Pokud by se skupina vrátila do ČR, detence by mohla v tomto případě přijít na řadu pouze v případech stanovených zákonem o pobytu cizinců na území ČR, když u cizince například hrozí, že se bude skrývat a zemi neopustí. Detence je časově omezená. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v neděli televizi Nova řekl, že Iráčané by mohli i znovu požádat o azyl. Důvody pro jejich ochranu totiž stále trvají.

Ministr vnitra Milan Chovanec už uvedl, že kvůli postupu Německa bude žádat vysvětlení. „Tím, že skupině osob, které ČR přesídlila v rámci společného unijního přesídlovacího programu, umožnili žádat znovu o azyl na svém území, zřejmě němečtí partneři potvrdili argumenty o nesmyslnosti povinných kvót," podotkl.

Německé úřady s největší pravděpodobností vrátí skupinu iráckých uprchlíků zpátky do Česka. Říká to šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek. V Německu je prý rozhodování i azylu poněkud odlišné od toho českého. „Rozhodování tam není tak politické, u nás je to čistá politika," domnívá se Rozumek. Připustil, že pokud by Německo udělilo irácké skupině azyl, mohlo by způsobil problémy do budoucna. Uprchlíci, kteří už čekají na azyl v jiných zemích EU, by se totiž mohli nakonec přesouvat stejně do Německa.

.

Výbuch v Brdech vyšetřuje vojenská policie jako těžké ubížení na zdraví

21.07.2021 13:43 Výbuch munice, který v úterý dopoledne v Chráněné krajinné oblasti Brdy, v bývalém výcvikovém…

V Brdech explodovala munice, dva vojáci jsou těžce zraněni

20.07.2021 12:55 Aktualizováno Výbuch munice těžce zranil dnes dopoledne dva vojáky, kteří čistili prostor dopadové plochy Kolvín…

Hamáček navrhl odměnu pro hasiče a policisty za boj s koronavirem

19.07.2021 12:33 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) předložil vládě návrh na vyplacení mimořádné odměny hasičům a…

Armáda poslala na pomoc jižní Moravě zdravotníky

09.07.2021 10:53 Armáda poslala na pomoc obcím zasaženým nedávným tornádem na jihu Moravy zdravotníky. V Moravské…

Policie podle soudu hledala důvod, proč žádosti o informace nevyhovět

08.07.2021 12:38 Aktualizováno Policejní prezidium nemělo chtít mnohamilionovou úhradu od novináře, který požadoval rozsáhlé…

Česká mise v Afghánistánu skončila. V neděli se vrátili poslední vojáci

30.06.2021 11:05 Aktualizováno V neděli odpoledne se do České republiky vrátilo posledních 12 vojáků s materiálem z alianční mise…

Vyšetřovatelé výbuchů ve Vrběticích pochybili, připustil šéf NCOZ

30.06.2021 09:40 Původní vyšetřovatelé výbuchů ve Vrběticích pochybili, připustil v rozhovoru pro Radiožurnál šéf…

Policie: Chvaty použité proti Romovi v Teplicích odpovídaly intenzitě jeho…

24.06.2021 16:19 Aktualizováno Donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku proti Romovi v Teplicích, odpovídaly…

Česká armáda stáhne své vojáky z Afghánistánu do konce června

23.06.2021 17:59 Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na dnešním…

Česku v obraně ujíždí vlak se spojenci i protivníky, řekl Opata

22.06.2021 13:17 Česku ujíždí v obraně vlak, a to se spojenci i s protivníky, domnívá se náčelník generálního štábu…

Související:

Právě se děje