Policisté donutili muže skočit z okna, pak ho týrali. Dostali podmínku

Brno - Městský soud v Brně vyměřil podmíněné tresty trojici policistů, kteří podle obžaloby před dvěma lety týrali zatčeného muže. Kromě toho mají muži zákona oběti zaplatit 300 tisíc korun jako odškodné.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Policisté Jiří Zemánek a Petr Kölbl se na místě proti podmíněným trestům v rozmezí od jednoho a půl do dvou a půl roku odvolali. Roman Leikeb se vynesení rozsudku neúčastnil a jeho advokát si tak ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Podle obžaloby tato trojice mužů zákona v září 2014 na služebnu na brněnském výstavišti přivezla jednačtyřicetiletého muže, který už měl v té době několik záznamů v trestním rejstříku.

Soud uvěřil recidivistovým slovům o tom, že ho policista Zemánek donutil vyskočit z okna v pátém patře. Zatčený si tak zlomil obě nohy. Týrat ho ovšem měli i zbývající dva policisté.

Hlavního líčení se účastnil i týraný recidivista, kterého ovšem do soudní síně musela přivést eskorta. Momentálně je totiž (opět) ve vězení, kde si odpykává nepodmíněný trest za krádeže.

Verdikt soudu tak musí trestance těšit. Radost mu asi kazí jen to, že mu soud přiklepl "jen" třistatisícové odškodné, chtěl totiž bolestné půl milionu korun.

Odsouzení vinu důrazně popřeli a v tisku kritizovali práci Generální inspekce bezpečnostních sborů. Zadržený se podle nich choval agresivně, možná se pokoušel o útěk. Tvrzení o surovém bití a pádu z velké výšky částečně zpochybnily také znalecké posudky.

Soudce Otevřel označil svědectví poškozeného za věrohodné. Muž měl řadu zkušeností s policií, věděl, "jak to chodí", a neměl důvod pokoušet se o útěk skokem z okna - nic by tím prý nezískal, snažil se spíš spolupracovat. Zemánkův výrok jej ale tak překvapil, že se rozhodl sáhnout si na život. "Že žije, je dílem náhody," uvedl soudce. Obžalovaní policisté podle něj považovali poškozeného za "drbana". Soudce naopak vyzdvihl svědectví některých dalších policistů.

Loading...
Témata: Policie ČR | týrání | soudy
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama