Rozvědka v kauze Čechů unesených v Libanonu zásadně nechybyla, řekl Stropnický

Praha – Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes uvedl, že analýza jeho rezortu ukázala, že vojenské zpravodajství v kauze Čechů unesených v Libanonu zásadně nepochybilo. Materiál prý ale naznačuje některé dílčí nedostatky.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pětice Čechů, kteří zmizeli v libanonském údolí Bikáa
doporučujeme

Podrobnější informace ministr neposkytl, protože dokument je neveřejný. Z výsledků prý ale vyplývá, že k žádnému zásadnímu pochybení v kauze, při níž byl zadržen také pracovník rozvědky Martin Psík, ze strany Vojenského zpravodajství nedošlo.

Cílem analýzy bylo zhodnotit postup rozvědky v případu z loňského července, kdy bylo v Libanonu zadrženo pět Čechů. Stropnický ji slíbil v půlce března, když se libanonským případem zabýval sněmovní branný výbor. Práci Vojenského zpravodajství tehdy kritizovali poslanci opozice i koalice a bezpečnostní experti.

„Co se týče zjištěných dílčích nedostatků, byla přijata opatření, aby k nim v budoucnu nedocházelo," dodal s tím, že materiál vznikl z vlastní iniciativy ministerstva a jeho obsah je interní.

Češi byli propuštěni 1. února, po 199 dnech v zajetí. Server Neovlivni.cz následně uvedl, že propuštění Čechů je obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda. Pro propuštěné Čechy odletěl z Prahy vládní airbus, když se 4. února vrátil do ČR, Městský soud v Praze rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda z vazby. Stropnický tehdy veřejně připustil, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby ČR nevydala Fajáda do Spojených států.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo obrany porušilo zákon. Musí zaplatit pokutu 7,2 milionu

19.08.2019 18:49 Aktualizováno Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 7,2 milionu korun…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Čeští vojáci dostali medaile za zahraniční mise, potýkali se i s uprchlíky

16.08.2019 14:31 Čeští vojáci, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Kosovu, Itálii a Afghánistánu, dnes v Domě…

Hasiči se dohodli se Schillerovou, příští rok dostanou 434 milionů navíc

13.08.2019 17:31 Hasiči dostanou v rozpočtu na příští rok proti původnímu návrhu 434 milionů korun navíc. Rozpočet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama