Na hranicích operují vojáci. Prověřují dojezdové časy v případě krize

Praha - Česko opět preventivně nacvičuje ostrahu státní hranice. Manévry měli prověřit dojezdové časy armádních posádek k posílení Policie ČR. Do ČR v loňském roce přišlo zhruba 3500 migrantů.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Armáda České Republiky
doporučujeme

Cvičení Brána 2016 začalo v 05:00 a má skončit do 17:00. V Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji se ho účastní celkem asi 150 vojáků. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce byly veškeré cíle cvičení splněny a vojáci se vrátili do kasáren před 17:00.

"Cvičení je v gesci Pozemních sil Armády ČR. Jsou do něj zapojeni příslušníci sedmé mechanizované brigády 53. pluku průzkumu a elektronického boje a několik příslušníků z velitelství pozemních sil do řídícího štábu," řekl Šulc.

Vojáci mají k dispozici příslušnou dopravní techniku a pět vozidel Iveco. Armáda chce nacvičit takzvaný aktivační proces. "Bude provedena rekognoskace dojezdových tras do příjmových stanovišť Policie ČR a ověřena kalkulace času na dojezd," dodal mluvčí s tím, že bylo stanoveno šest míst, kam se měli vojáci dostat.

První místo, kam dorazili, byl podle Šulce krátce před 08:45 Frýdek-Místek. Ve Zlínském kraji mezi 09:30 a 10:00 dojeli do Uherského Brodu, Slavičína a Karolínky a v Jihomoravském krátce po 11:30 do Břeclavi a Hodonína.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ráno na svém twitteru zdůraznil, že se jedná pouze o prevenci a nácvik. Armáda od dubna zvýšila počet vojáků v pohotovosti z původních 350 na 720 lidí. Dalších 550 vojáků je zároveň nasazeno pro posílení policie při preventivní hlídkové činnosti v rámci opatření přijatých vládou po teroristických útocích v Bruselu.

Do cvičení na česko-slovenském pomezí jsou zapojeny i čtyři desítky vojáků opavského 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Mluvčí pluku Petr Šiler ČTK řekl, že vojáci působí na východní hranici Česka. "Akce se týká průzkumu terénu v místech, kde by v budoucnu mohli zasahovat. Také ověřujeme dojezdové časy. Jde o rutinní záležitost," řekl.

Asi 40 vojáků bylo vysláno i do Zlínského kraje, sdělil náčelník štábu 7. mechanizované brigády Ctirad Gazda.

S průběhem cvičení je armáda spokojena. "Veškeré cíle byly splněny. Vojáci se vrátili zpátky do posádek v pořádku, bez jakýchkoliv závad," řekl ČTK mluvčí generálního štábu.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Nákup bojových vozidel se komplikuje, výsledek tendru na právní…

21.08.2019 07:50 Ministerstvo obrany zrušilo rozhodnutí o výběru vítěze tendru na poradenství při nákupu bojových…

Únos Babišova syna? Potrestáni byli dva policisté, v kauze pochybili

20.08.2019 11:11 Aktualizováno Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama