Policejní zvůle? Tuhý dostal týden na vysvětlení incidentu na FAMU a v Bochově

Praha – Policejní prezident Tomáš Tuhý bude muset do příštího týdne vysvětlit postup policie v případě tibetské vlajky vyvěšené na FAMU a dění v karlovarském Bochově, kde lidé s transparenty proti prezidentovi Miloši Zemanovi byli zváni na výslech. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec pro server Aktuálně.cz.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Tomáš Tuhý
doporučujeme

Chovanec chce od Tuhého do příštího týdne vysvětlení postupu policie při incidentu s tibetskou vlajkou na FAMU při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Do týdne chce také vysvětlení postupu policie v karlovarském Bochově při návštěvě prezidenta Miloše Zemana.

Ministr už s policejním prezidentem o obou případech mluvil v pondělí večer, kdy prý Tuhýžádné informace k případům neměl. Chovanec ho požádal, aby obě věci prošetřil a veřejnosti vysvětlil, co se stalo. Vysvětlení má podat policejní prezident sám nebo jeho náměstek.

Chovanec žádá jasné vysvětlení toho, co se tam stalo, jaké podezření ze spáchání trestného činu či přestupku měli, kdo o tom rozhodl a proč. „Pokud by policie neměla žádný relevantní důvod, znamenalo by to, že jsme svědky policejní zvůle, a to je naprosto nepřípustné," řekl serveru ministr.

Tibetská vlajka na FAMU

„Pak určitě přijmu zástupce FAMU, a bude-li třeba, tak se jim za postup policie omluvím. Policie v této věci musí dát jasně karty na stůl, musíme zjistit, kdo tam šel, kdo jim k tomu dal pokyn, jestli to byl exces, nebo jestli pro ten postup existoval nějaký relevantní důvod," uvedl Chovanec.

Na základě iniciativy akademické obce se vedení FAMU pro dobu návštěvy generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Čínské lidové republiky, prezidenta Si Ťin-pchinga a čínské obchodní delegace v Praze připojilo k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky.

„Dne 30. března 2016 v ranních hodinách vstoupila na děkanát FAMU dvojice mužů, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie a svou přítomnost zdůvodnili údajnou stížností na vyvěšení tibetských vlajek na budově FAMU. Akademický senát FAMU pokládá tento počin za bezprecedentní narušení Práva na svobodu vyjadřování. Požadujeme proto od Policejního prezidia České republiky a od Ministerstva vnitra České republiky řádné prošetření a veřejné vysvětlení tohoto incidentu," uvedl na sociálních sítích Akademický senát FAMU.

V Bochově policie zasahovala proti odpůrcům prezidenta

V Bochově na Karlovarsku byli na policii předvoláni lidé, kteří prezidenta Zemana uvítali protestními transparenty. Policie zjišťuje, zda se nedopustili protiprávního jednání. Odpůrců byla v Bochově zhruba desítka, na transparentech měly nápisy jako Sbohem gentlemane nebo Náčelník Milošú Rudý gentleman s fotomontáží Zemana v červených trenýrkách.

Po případech z FAMU a Bochova si Chovanec nemyslí, že by policie měla nové instrukce týkající se osob vyjadřujících nesympatie k prezidentovi Zemanovi. „Policie se musí chovat v mantinelech demokratického státu, nemůže nikomu stranit, ani politické straně, ani prezidentovi. Každý případ, který z těchto pravidel vybočuje, je nutné prověřit," řekl Chovanec.

Tuhý za svými podřízenými stojí

Ani Tuhého netěší přítomnost policie na FAMU, kde byla při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze kvůli vyvěšení tibetské vlajky. Výsledky prověrky zásahu chce zveřejnit do konce týdne. Tuhý to dnes řekl ČTK.

Stojí však za svými podřízenými. Policisté podle něj udělali při návštěvě významného státníka "velký kus práce". "To, že jsme v současné době dostali řadu různých podnětů, mě netěší. Na druhou stranu budeme muset tyto věci analyzovat a vysvětlit," dodal Tuhý. Nelíbí se mu také názory, podle kterých by policie byla pod něčím vlivem. "Skutečně se chci ohradit proti názoru, že by byla policie pod jakýmkoliv vlivem, pod řízením kohokoliv jiného než pod bezpečnostním řízením policie samotné," zdůraznil Tuhý.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Nákup bojových vozidel se komplikuje, výsledek tendru na právní…

21.08.2019 07:50 Ministerstvo obrany zrušilo rozhodnutí o výběru vítěze tendru na poradenství při nákupu bojových…

Únos Babišova syna? Potrestáni byli dva policisté, v kauze pochybili

20.08.2019 11:11 Aktualizováno Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama