Blažek u soudu: O přepadení vily mě informoval šéf ÚOOZ Šlachta

Praha - Bývalý náměstek pražského primátora Rudolf Blažek se o plánech na přepadení svojí vily dozvěděl týden po zadržení pěti obžalovaných mužů. Informoval ho o tom šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Blažek to dnes uvedl před soudem, který se přepadením jeho vily zabýval třetím dnem. Gang podle obžaloby chtěl bývalého politika střelnou zbraní donutit, aby jim otevřel domácí trezor. Hrozí jim za to až 15 let vězení.

Přidejte svůj názor

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.
doporučujeme

Gang podle spisu přepadení naplánoval na 27. listopadu 2014. Muži měli sraz na domluveném místě, kam jeli dvěma auty. Loupež však nestihli. Policisté je zadrželi, když směřovali na místo činu. Obžalovaní podle spisu předpokládali, že v domácím trezoru u Blažka bude nejméně osm milionů eur (přes 220 milionů korun). Blažek dnes ale uvedl, že slouží hlavně k úschově čtyř střelných zbraní, aby se k nim nedostaly jeho děti. V minulosti také popřel, že by tak vysokou částku doma měl.

Blažek dnes před soudem uvedl, že kdyby je někdo delší dobu sledoval, tak pozná, jaké mají rodinné návyky - v kolik vozí děti do školy nebo kdy se vrací domů z práce. Řekl také, že je jeho vila zabezpečena kamerovým systémem, který je napojen na bezpečnostní agenturu. Popisoval také, kde je umístěn trezor, který se měl stát terčem lupičů.

O případu prý měl informace pouze, když byl vypovídat na policii a později při seznámení se spisem. V médiích se také dozvěděl informace o propuštění podezřelých z vězení. "Nikoho z nich neznám," řekl Blažek v soudní síni, kde sedělo i pět mužů, kteří podle obžaloby chtěli jeho vilu vyloupit. Bývalý náměstek na ministerstvu obrany se tak s údajnými lupiči potkal i na chodbě soudu.

Při své výpovědi se Blažek vyjádřil také k osobě Alexandry Honzíkové, která v minulosti působila ve firmě zabývající se šitím uniforem. Oblečení dodávala také pražským strážníkům v době, kdy Blažek na radnici působil. "Dodnes k ní mám kladný vztah," uvedl. Žena podle něj byla v minulosti i u něj doma. Obžalovaní přitom před soudem tvrdili, že tip na přepadení jeho vily původně byl právě od Honzíkové.

Podle obžaloby měli muži pro loupež přesně určené role. Podíleli se například na získávání informací nebo věcí pro přepadení. Při loupeži měl jeden mít roli řidiče, další měl zlikvidovat auto, které chtěli použít k úniku, další měl odposlouchávat policejní vysílačky a komplice varovat v případě nebezpečí.

Muži se k případu postavili poměrně odlišně. Tři vinu odmítají nebo tvrdí, že ostatní vůbec neznali. Zbývající dva se částečně přiznali. Mimo jiné ale tvrdí, že na přepadení došlo až poté, co k tomu vyprovokovali policejní agenti, kteří se do skupiny infiltrovali. Soud bude pokračovat 30. května.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pavel a Vondra vychvalují americké vrtulníky. S výdaji na obranu už je to…

25.08.2019 21:38 Nižší rozpočet ministerstva obrany může vést k časovému posunutí některých akvizic. V České…

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama