Vrchní státní zástupce prověřuje zákroky policie během čínské návštěvy

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze nařídilo vyšetření jednání členů bezpečnostních složek při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.

Přidejte svůj názor

Akce aktivistů proti podlézání Číně
doporučujeme

Členové bezpečnostních složek jsou podezřelí z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se měli dopustit během státní návštěvy čínského prezidenta v Praze na konci března 2016. Podezření se týká především policie.

„Z různých zdrojů vyplývá podezření, že některé osoby prokazující se jako příslušníci Policie České republiky mohly pod záminkou bezpečnostních opatření mimo jiné zamezovat svobodnému a nenásilnému vyjadřování osobního názoru některých občanů a dalších ústavně garantovaných práv," řekl náměstek vrchní státní zástupkyně v Praze JUDr. Adam Bašný.

Policisté jsou obviňováni z toho, že zakazovali lidem nosit či vyvěšovat tibetské vlajky, měli zakazovat lidem vyvěšovat transparenty upozorňující na nedodržování lidských práv v Číně a měli se chovat nepřiměřeně tvrdě k zadrženým odpůrcům čínského prezidenta.

Již dříve jsme Vás informovali o případu, kdy policisté nařídili sundat tibetskou vlajku z oken kanceláří, které sousedí s hotelem Hilton, kde byla čínská delegace ubytována.

Známý je také případ, kdy policisté nařídili sundat tibetskou vlajku z budovy FAMU. K tomuto případu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že bylo vše v pořádku, že pouze policisté byli pouze neobratní a zbytečně horliví.

Na činnost bezpečnostních složek lidé podali již několik stížností, které řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama