Ample Strike se blíží: Na Českem budou létat stíhačky Tornado a MiG, možná i B-52

Praha - Letos v září se bude v Česku konat vojenské cvičení Ample Strike, které je pokládáno za jedno z nejvýznamnějších. K vidění budou německá Tornada, polské Su-22 nebo rumunské MiG-21. Uvažuje se i o účasti obřího amerického bombardéru B-52 Stratofortress nebo vrtulníků AH-64 Apache.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

Cílem cvičení, které se bude konat od 30. srpna do 20. září, je sladit výcvik předsunutých návodčích, kteří zodpovídají za určení pozice cíle a koordinují leteckou podporu s manévrem jednotky, s leteckými posádkami a veliteli pozemních jednotek. Letos budou na cvičení vysláni i příslušníci aktivní zálohy.

Česká armáda si pochvaluje vysoký zájem o cvičení ze szrany armád jiných států. "V rámci letošního plánování zjišťujeme enormní zájem účasti předsunutých leteckých návodčích," poznamenal řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer.

Podle něj se po několika letech do cvičení opět zapojí polské vzdušné síly s letouny Su-22. Nově se zúčastní například Rumunsko s letouny MiG-21 a nová také bude podpora pozemním jednotkám od německých letounů Tornado. "Klíčová je účast vzdušných sil Spojených států amerických. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu," dodal Bauer. Do cvičení budou nasazeny i maďarské a české gripeny JAS-39, české L-159 nebo vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171.

"Spojené státy americké prozatím uvažují o možném zapojení vrtulníků AH-64 Apache a letounů B-1 a B-52. V jednání zůstává i možná účast tankeru KC-135R," poznamenal Tomáš Maruščák z tiskového oddělení generálního štábu.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další rána pro Vodičkův svaz? Metnar je nasupený, zvažuje vypovězení…

20.03.2019 17:28 Aktualizováno Akce Českého svazu bojovníků (ČSBS) za svobodu jsou zneužívány k politické agitaci a k útokům proti…

Metnar jednal v Rakousku o obranné spolupráci i prodeji letadel

19.03.2019 19:01 O vojenské a průmyslové spolupráci Česka a Rakouska dnes ve Vídni jednali ministři obrany Lubomír…

Exdetektiv Vokál čelí žalobě. Lidem z podsvětí měl donášet informace

18.03.2019 10:08 Státní zástupce obžaloval bývalého kriminalistu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ)…

Sledujeme vás, víme jak na vás. Policie si podá Čechy, kteří na FB…

16.03.2019 18:22 Aktualizováno Česká policie v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v mešitách na Novém Zélandu prověřuje,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama