Ample Strike se blíží: Na Českem budou létat stíhačky Tornado a MiG, možná i B-52

Praha - Letos v září se bude v Česku konat vojenské cvičení Ample Strike, které je pokládáno za jedno z nejvýznamnějších. K vidění budou německá Tornada, polské Su-22 nebo rumunské MiG-21. Uvažuje se i o účasti obřího amerického bombardéru B-52 Stratofortress nebo vrtulníků AH-64 Apache.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Cílem cvičení, které se bude konat od 30. srpna do 20. září, je sladit výcvik předsunutých návodčích, kteří zodpovídají za určení pozice cíle a koordinují leteckou podporu s manévrem jednotky, s leteckými posádkami a veliteli pozemních jednotek. Letos budou na cvičení vysláni i příslušníci aktivní zálohy.

Česká armáda si pochvaluje vysoký zájem o cvičení ze szrany armád jiných států. "V rámci letošního plánování zjišťujeme enormní zájem účasti předsunutých leteckých návodčích," poznamenal řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer.

Podle něj se po několika letech do cvičení opět zapojí polské vzdušné síly s letouny Su-22. Nově se zúčastní například Rumunsko s letouny MiG-21 a nová také bude podpora pozemním jednotkám od německých letounů Tornado. "Klíčová je účast vzdušných sil Spojených států amerických. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu," dodal Bauer. Do cvičení budou nasazeny i maďarské a české gripeny JAS-39, české L-159 nebo vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171.

"Spojené státy americké prozatím uvažují o možném zapojení vrtulníků AH-64 Apache a letounů B-1 a B-52. V jednání zůstává i možná účast tankeru KC-135R," poznamenal Tomáš Maruščák z tiskového oddělení generálního štábu.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama