Policie při postupu na FAMU pochybila. Kritiku při návštěvě čínského prezidenta ale odmítla

Praha - Postup policie při demonstraci na Hradčanském náměstí během návštěvy čínského prezidenta nebyl ničím výjimečný. Dnes to řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

plk. Mgr. Tomáš Tuhý
doporučujeme

Stejná situace byla podle Tuhého při dřívějších návštěvách amerického nebo ruského prezidenta.

Demonstrace proti čínské lidskoprávní politice se měla uskutečnit na Hradčanském náměstí. Protestující akci na náměstí předem ohlásili, policie ho ale pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřela a demonstranty na něj těžkooděnci nevpustili.

Tuhý dnes kritiku odmítl s tím, že Hradčanské náměstí bylo v minulosti uzavřeno i při jiných významných zahraničních návštěvách.

Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v řadě případů, a to proti odpůrcům i příznivcům prezidenta. V médiích se objevily také informace o tom, že policisté zabavovali tibetské vlajky, které visely z oken. K dalším kritizovaným momentům patřila nahlášená demonstrace proti čínské lidskoprávní politice na Hradčanském náměstí. Protestující si náměstí pro demonstraci zamluvili, policie ho ale pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřela a demonstranty na něj těžkooděnci nevpustili.

Policie při bezpečnostních opatřeních během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze chybovala pouze při postupu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky. Jiné chyby interní šetření policie neodhalilo. Novinářům to dnes řekla Michaela Hybnerová z policejního odboru, který se kontrolou zabýval. Policie dostala 27 podnětů, z toho tři vyhodnotila jako stížnost. Zbývajících 24 podali nepřímí účastníci na základě informací médií.

Tři stížnosti přišly od lidí, kteří byli v přímém kontaktu s policisty a jejich postup považovali za nesprávný.

Hybnerová uvedla, že odbor vnitřní kontroly se zabýval čtyřmi konfliktními situacemi, které se staly na Evropské třídě. U problému s odmítnutím opustit prostor zatím šetření neukončila, u ostatních tří incidentů nezjistila žádné závadové jednání. Tyto situace se týkaly aktivistů připoutaných ke sloupu veřejného osvětlení, střetu mezi příznivci čínského prezidenta a velikonočními koledníky a zajištění muže s tibetskou vlajkou uprostřed skupiny pročínských aktivistů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo obrany porušilo zákon. Musí zaplatit pokutu 7,2 milionu

19.08.2019 18:49 Aktualizováno Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 7,2 milionu korun…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Čeští vojáci dostali medaile za zahraniční mise, potýkali se i s uprchlíky

16.08.2019 14:31 Čeští vojáci, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Kosovu, Itálii a Afghánistánu, dnes v Domě…

Hasiči se dohodli se Schillerovou, příští rok dostanou 434 milionů navíc

13.08.2019 17:31 Hasiči dostanou v rozpočtu na příští rok proti původnímu návrhu 434 milionů korun navíc. Rozpočet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama