Policie všechny incidenty vysvětlila dostatečně, nejasnosti nejsou, říká Tuhý

Praha - Policie při bezpečnostních opatřeních během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze chybovala pouze při postupu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky. Jiné chyby interní šetření policie neodhalilo. Policie dostatečně vysvětlila všechny incidenty, nejsou kolem nich žádné další otazníky, řekl dnes v rozhovoru s ČTK policejní prezident Tomáš Tuhý. 

Přidejte svůj názor

Tomáš Tuhý
doporučujeme

Šéf policie míní, že policie udělala dobrou práci a je přesvědčen, že názor změní i kritici. Před novináři se dnes policie pochválila také ústy Michaely Hybnerové z policejního odboru, který se kontrolou zabýval. Policie dostala 27 podnětů, z toho tři vyhodnotila jako stížnost. Zbývajících 24 podali nepřímí účastníci na základě informací médií. Tři stížnosti přišly od lidí, kteří byli v přímém kontaktu s policisty a jejich postup považovali za nesprávný.

Hybnerová uvedla, že odbor vnitřní kontroly se zabýval čtyřmi konfliktními situacemi, které se staly na Evropské třídě. U problému s odmítnutím opustit prostor zatím šetření neukončila, u ostatních tří incidentů nezjistila žádné závadové jednání. Tyto situace se týkaly aktivistů připoutaných ke sloupu veřejného osvětlení, střetu mezi příznivci čínského prezidenta a velikonočními koledníky a zajištění muže s tibetskou vlajkou uprostřed skupiny pročínských aktivistů.

Legitimní byl podle ní i postup při odstranění tibetské vlajky u hotelu Hilton. Pokyn prý dal pracovník Útvaru rychlého nasazení, který zajišťoval bezpečnost objektu. Údajně nehrálo roli, zda byla vlajka tibetská, čínská nebo česká. Hybnerová zopakovala, že dva policisté, kteří nařídili šetření ohledně vyvěšení tibetské vlajky na FAMU, čelí kárnému řízení.

Rozdílné názory na práci policie mají třeba nejvyšší ústavní činitelé. zatímco prezident Miloš Zeman policistům za jejich práci poděkoval, premiér Bohuslav Sobotka považuje některé zásahy za excesy. "V tuto chvíli jsem přesvědčen, že policie udělala dobrou práci. Myslím si, že přesvědčíme i ústavní činitele, že není potřeba přijímat nějaká opatření vůči práci policie," řekl dnes ČTK Tuhý.

Předtím zveřejnil výsledky interního šetření policie, které ukázalo, že se při bezpečnostních opatřeních chybovalo pouze na pražské FAMU, kam policisté přišli kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám. Tuhý zdůraznil, že policisté nechtěli nechat vlajky sundat. Chyba byla v tom, že opakovaně vstoupili na akademickou půdu.

Šéf policie vyloučil, že by se zhoršily jeho vztahy s ministrem Chovancem, který ho k urychlené kontrole vyzval. "Ministr má zájem na tom, aby česká policie nebyla ohrožena ve smyslu neoprávněného obviňování. proto tady byl apel, abychom urychlili proces mediálních témat a jasně potvrdili nebo vyvrátili, jestli došlo k pochybení," uvedl Tuhý.

Postupy policie při bezpečnostních opatřeních v minulých dnech nechali prověřit také žalobci z pražského vrchního státního zastupitelství. Podle Tuhého jde o standardní postup, v kterém chtějí využít všechny zákonné možnosti. Policejní prezident také potvrdil, že v některých bezpečnostních otázkách česká policie spolupracovala s čínskou stranou. Popřel však, že by mohli čeští policisté dostávat úkoly nebo zadání.

Provedená bezpečnostní opatření v těchto dnech rozbouřila i tuzemskou politickou scénu. Policie se stala terčem zejména pravicové opozice, po jejíž žádosti se příští týden poslanci sejdou na mimořádné schůzi, kde bude policejní postup vysvětlovat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo obrany porušilo zákon. Musí zaplatit pokutu 7,2 milionu

19.08.2019 18:49 Aktualizováno Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 7,2 milionu korun…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Čeští vojáci dostali medaile za zahraniční mise, potýkali se i s uprchlíky

16.08.2019 14:31 Čeští vojáci, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Kosovu, Itálii a Afghánistánu, dnes v Domě…

Hasiči se dohodli se Schillerovou, příští rok dostanou 434 milionů navíc

13.08.2019 17:31 Hasiči dostanou v rozpočtu na příští rok proti původnímu návrhu 434 milionů korun navíc. Rozpočet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama