Armáda nabídne výcvik prvním civilistům, o povinných odvodech Bečvář ale zatím mluvit nechce

Praha – Náčelník generálního štábu Josef Bečvář uvedl, že armáda od října nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. Od července začne také platit balík armádní legislativy, která mimo jiné má zlepšit podmínky pro příslušníky aktivních záloh. 

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář
doporučujeme

Bečvář věří tomu, že mezi lidmi o novinku, kterou přinesou od července novelizované branné zákony, bude zájem. Bečvář také doufá v to, že se do konce roku podaří naplnit početní stav armády na 84 až 85 procent. Nevyloučil to, že by se počet vojáků v budoucnu v případě potřeby mohl zvýšit.
Stávající šéf generálního štábu do funkce nastoupil loni v květnu, nahradil Petra Pavla, který odešel do velení NATO. Jako největší úspěchy armády za dobu, kdy jí velí, Bečvář označil přijetí koncepce výstavby armády do roku 2025 nebo desetiprocentní nárůst rozpočtu.

Vyzdvihl také zahájení náborů. „Dá se říct, že armáda je nyní s těmi, kteří jsou ve Vyškově (v kurzu základní přípravy), naplněna na 81 procent. To je opravdu velký skok, protože když jsem nastupoval do funkce, tak ta naplněnost byla až dramaticky nízká," řekl. Pokud se podaří naplnit i podzimní nástupní termín, naplněnost by podle něj mohla stoupnout o další tři až čtyři procenta.

Stabilizace počtu vojáků je dle něj nutný především u rozhodujících jednotek, za které považuje čtvrtou brigádu rychlého nasazení a sedmou mechanizovanou brigádu. Vojáci podle něj stále chybí u 14. pluku logistické podpory, u kterého armáda buduje zcela nový třetí prapor, nebo u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.

Od července začne platit balík armádní legislativy, která mimo jiné má zlepšit podmínky pro příslušníky aktivních záloh. Zavádí také pro lidi možnost přihlásit se na dobrovolné cvičení. Ve Vyškově by se první cvičení mohla uskutečnit už v říjnu. Kolik lidí se na cvičení přihlásí, armáda nyní neví. "Musíme to vyzkoušet. Nevíme, jestli 1. října přijede do Vyškova 30, 300 nebo 3000 lidí. Budeme se muset s tím naučit pracovat, protože kapacity Vyškova nejsou neomezené. Takže podle prvního roku se budou modelovat další roky," řekl.

Diskuzi o povinných odvodech by ale neotevíral. „Jsem v tom pořád optimista, věřím, že se naplní aktivní zálohy a že tu i budou lidé, kteří si budou chtít projít i jen tím dobrovolným základním výcvikem, budou se chtít tímto způsobem ztotožňovat s obranou Česka," řekl.

Podle koncepce výstavby armády by v českém vojsku mělo sloužit 24.162 vojáků z povolání, 3720 občanských zaměstnanců a do 5000 vojáků aktivní zálohy. Další vojáci a civilisté jsou pak zařazeni přímo pod ministerstvo obrany, to by mělo celkem mít k dispozici asi 42.800 lidí.

Připustil, že by se počet vojáků mohl v budoucnosti zvýšit. „Jestli Česká republika opravdu zjistí, že to číslo je nedostatečné, tak se musí udělat určitá revize. Ale na druhé straně se musí říct, jestli Česká republika na to bude mít finanční prostředky," řekl.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pavel a Vondra vychvalují americké vrtulníky. S výdaji na obranu už je to…

25.08.2019 21:38 Nižší rozpočet ministerstva obrany může vést k časovému posunutí některých akvizic. V České…

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama